Haklı Kullanıcı Platformu

AKINSOFT Haklı Müşteri Hattı sayfamız siz değerli AKINSOFT Müşterilerini ya da Müşteri Adaylarını AKINSOFT'un Müşteri Memnuniyet uygulamaları hakkında bilgilendirmek için hazırlanmıştır.

Müşteri Adayı Çözüm Ortağı'mızın AKINSOFT Genel Merkez'e gönderilmek üzere aldığı Program Sipariş Sözleşmesi'nin bir nüshasını, siparişinizin Genel Merkez Lisans Sistemi'ne kaydının yapılıp yapılmadığını ya da hangi aşamada olduğunu öğrenebilmek için mutlaka alınız. Bu Program Sipariş Sözleşmesi aracılığı ile Genel Merkez ile irtibata geçip siparişiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.
Müşteri

Lisans Sistemi: AKINSOFT'un satışını yaptığı yazılımların eğitim süresi, büyük sürüm ve küçük sürüm upgradeleri hakkında bilgileri içeren sistemdir.

Lisans Sistemi ve Özellikleri

Program Lisansını Aktif Etme: Satın aldığınız AKINSOFT yazılımının lisansını 2 şekilde aktif edebilirsiniz.

  1. Telefon İle Lisans Kodu Aktif Etme: Program Lisansınızı linkteki yönergeleri izleyerek mesai saatleri içerisinde AKINSOFT Genel Merkez ile irtibata geçerek aktif edebilirsiniz.
  2. İnternet Üzerinden Lisans Kodu Aktif Etme: Program Lisansınızı linkteki yönergeleri izleyerek istediğiniz gün ve istediğiniz saatte internet üzerinden aktif edebilirsiniz.

Lisans Kontrol: Kullanılan AKINSOFT programının legal yollarla lisanslanıp lisanslanmadığının kontrolü yapılmaktadır. Lisansınızı Kontrol Ediniz

İade Prosedürleri

AKINSOFT hizmet kalitesi çerçevesinde ilgili kanunlar ışığında oluşturulmuştur.

Şikayet Formu'muzu doldurarak tarafımıza ileteceğiniz şikayetleriniz, müşteri temsilcilerimiz tarafından incelenip en kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır.

Sorunlarınızı iletmek için tıklayın