Wolvox Restoran

Eklenme Tarihi : 23.11.2016
Görüntülenme Sayısı : 3679

 

  1. KULLANIM 

 

1.1. Masa Açma İşlemleri

Masa açma işlemi, hangi masaların boş olduğunu ya da hangi masalardaki müşterilerinizin kalkmak üzere olduğunu takip edebileceğiniz alandır. Masa açma işlemi ya da açık olan bir masaya işlem yapmak için masanın üzerine gelerek tıklamanız yeterlidir.

 

Masalara satış yapabilmeniz için ana menüde iken müşterinize oturmuş olduğu masayı seçerek masa açma işlemini yapmanız gerekmektedir. Burada yapacağınız ilk işlem “Adisyonu Aç” butonuna basmaktır. Bu sayede masayı açmış olursunuz. Direk olarak "Genel Müşteri" açılacaktır. Farklı bir müşterinize hesap açmak için “Müşteri Seç” butonuna basarak seçim yapabilirsiniz.

 

Masayı kullanıma açtıktan ve gerekli seçimleri yaptıktan sonra masaya satışı gerçekleşen ürünlerinizi seçmeniz gerekmektedir. Bunun için kayıtlı ürünlerin üzerini tıklamanız yeterlidir. Bu sayede seçtiğiniz ürün müşteri hesabına eklenmektedir. Ürünlerinizde eğer birim tanımı varsa (örneğin: küçük çay, yarım, az, double gibi) ve bunlar için farklı fiyat uyguluyorsanız stok kart kaydı üzerinde birim tanımlamalarından bu tanımlamaları girdikten sonra “Fiyatlar” alanına gelerek birimlere bağlı fiyatları yazabilirsiniz. Bu işlemi yapmanız durumunda ürünü adisyona eklemek için tıkladığınızda karşınıza birim seçme ekranı gelecektir. Buradan seçim yapabilirsiniz. Yine ürünlerinizin resimlerinin adisyonda görünmesini istiyorsanız stok kartının üzerinden resim ekleyebilirsiniz. Ön muhasebedeki kayıtlı olan stoklarınızı adisyon programına aktarmak için ise yukarıda bulunan “Dizayn” butonuna basınız. Alt tarafta “Ürün Ekle” butonu aktif olacaktır. Tek tek ürünlerinizi seçerek ilgili departmanlara aktarımını sağlayabilirsiniz. İkinci sefer “Dizayn” butonuna bastığınızda ise üzerinde bulunduğunuz masaya satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz. (Ürün ekleme işlemini bir seferliğine yapmanız gerekmektedir.)

 

Müşteri

Müşteri butonundan kayıtlı bir carinizi seçerek işlem yapabilirsiniz. Butona tıkladığınızda karışınıza çıkan listeden carinizi seçebilirsiniz. “Düzenle” butonuyla seçili cariyi düzenleyebilir, “Yeni” butonuyla yeni bir cari kaydı yapabilirsiniz.

Garson

Garson butonundan, üzerinde bulunduğunuz masanın işlemini yapacak olan garsonun seçimini yapabilirsiniz.

Kişi

Kişi butonu ile masadaki kişi sayısını girebilirsiniz.

İndirim

İndirim işaretleyerek indirim oranı veya tutarı girebilirsiniz.

Miktar

Miktar butonuyla adisyona eklediğiniz ürünün miktarını açılan ekranda elle girebilirsiniz.

Açıklama

Açıklama butonu ile daha önceden kaydetmiş olduğunuz açıklamaları üzerinde bulunduğunuz ürüne ekleyebilirsiniz.

Alarm

Alarm butonu ile süreli masalar için alarm koyabilirsiniz. Bu sayede süresi dolan masa için bir uyarı ekranı karşınıza gelecektir. Uyarı ekranını tıkamanız durumunda sizi direk olarak alarm koyduğunuz masaya yönlendirmektedir.

İşlemler

İşlemler butonu ile seçili masayı başka bir masaya aktarabilir, fiş toplamını yiyeceklere göre bölebilir, masa birleştirme işlemi yapabilir yada birleştirilen masaları ayırabilirsiniz.

İkram

İkram butonu ile müşterilerinize ikram ettiğiniz ürünleri seçebilirsiniz. Yapmanız gereken ikram olan ürünün üzerinde iken “İkram” butonuna basmaktır. Eğer tüm ürünler ikram edilmiş ise tüm hareketlere uygula demeniz gerekmektedir.

Hesabı Kapat

Hesabı Kapat butonu ile üzerinde bulunduğunuz masanın hesabını kapatabilirsiniz. Karşınıza hesap kapatma seçenekleri gelecektir.(Tanımlardan kaydetmiş olduğunuz hesap kapatma seçenekleri) Buradan müşterinizden almış olduğunuz ödemeleri türüne göre seçebilirsiniz. Birden fazla ödeme tanımı olmuş ise ilk seçimi yaptıktan sonra rakamı yazabilirsiniz. Örneğin, ödemenin bir kısmı nakit bir kısmını pos olarak kaydedebilirsiniz.

Yeni Adisyon Fişi

Aynı masaya birden çok adisyon açmak için bu butonu kullanabilirsiniz.

İptal

İptal butonu ile hatalı girilen ürünleri iptal edebilirsiniz. Açılan pencerede iptal nedenini seçip açıklama ekleyebilirsiniz.

Fiyat

Fiyat butonu ile girilen ürünün fiyatını elle değiştirebilirsiniz.

Barkodu

Ürünleri barkod numarasıyla eklemek için bu bölümü kullanabilirsiniz.

Stok Listesinden Ekle

Ürünleri stok listesinden eklemek için bu butonu kullanabilirsiniz

Ekstra Ekle

Masaya ekstra ücret eklemek için bu butonu kullanabilirsiniz. Açılan pencerede işleme şeklini, ekstra tipini, açıklamasını ve ücretini belirleyebilirsiniz.

Fiyat Gör

Fiyat Gör butonu ile açılan pencerede ürün fiyatlarını görebilirsiniz.

İpucu(1) : Otel müşterisi için ödeme alıyor ve bu rakamın müşteri foliosuna işlemesini istiyorsanız WOLVOX Otel programımız içerisinden “Gelir ve Ödeme Departman” tanımı yaparak WOLVOX Restaurant programımız içerisinde kullanıcıya özel ayarlar alanından seçimi yapmanız durumunda karşınıza girişini yapan müşterilerinizin listesi gelecektir. Buradan seçim yaparak müşteri foliosuna yiyecek içecek bedeli olarak hesabın işlemesini sağlamış olursunuz.

İpucu(2) : Hesap kapatma alanında bulunan "Faturayı Yazdır" seçeneğinin işaretli olması durumunda tamam butonuna bastığınızda aynı anda fatura çıktısı da gelecektir.

 

2. REZERVASYON

Rezervasyon yaptırmak isteyen müşterileriniz için kayıt işlemini bu alandan yapabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizin hangi günlerde ve saatte geleceğini takip edebilir ve buna göre masanızı ayırabilirsiniz.

 

Rezervasyon Yaptıran Kişinin Bilgileri

Bu bölüme rezervasyon yaptıran kişinin bilgilerini girebilirsiniz. “Kayıtlardan Bul” butonu ile kayıtlı olan carilerden seçim yapabilirsiniz. “Temizle” butonu ile girilmiş kayıtları silebilirsiniz.

Rezervasyon bilgileri

Bu bölüme rezervasyon bilgilerini ekleyebilirsiniz. Tarih, saat , kişi gibi bilgileri girebilirsiniz. “Durumu” kısmından rezervasyonun durumunu belirtebilirsiniz.

Rezervasyon İçin Verilen Masalar

Rezervasyon bilgilerini doldurup “Kaydet” butonuna bastıktan sonra restaurant programında kayıtlı olan masalar buraya listelenir. Rezervasyon yapılan masa veya masaları bu bölümden seçerek “sağ yön” butonuyla “Ayrılan Masalar” kısmına ekleyebilirsiniz.

Rezervasyon Filtreleme

Bu kısımda kaydettiğiniz rezervasyonları filtreleri kullanarak listeleyebilir, seçtiğiniz bir rezervasyonu açarak düzenleme yapabilirsiniz.

Adisyonu Aç

Adisyonu Aç butonu ile rezerve edilmiş masayı hızlı bir şekilde açabilirsiniz.

 

3. PAKET SATIŞ

Adisyondan farklı olarak masalara satış dışında yapılan satışları bu alandan takip edebilirsiniz. Self servis işlemi yapan ya da evlere servis yapan firmalar için uygundur. İşlemler adisyonda olduğu gibi yürümektedir. “Yeni Sipariş” butonuna basarak her yeni siparişiniz için yeni bir kayıt açmış olursunuz. Bu işlem evlere ve iş yerlerine servis yapan firmalar için (paket satışı gerçekleştiren) işlemi kolaylaştırmakta, WOLVOX Restaurant programının paket satış modülünde son kullanıcılarımıza büyük kolaylık sağlamaktadır. Dilerseniz Caller ID cihazı ile entegrasyon sağlayabilirsiniz. Caller ID kullanıyorsanız müşteriniz sizi sipariş vermek için aradığında “Telefon Çağrısı” uyarısı açılacaktır. Uyarıyı tıkladığınız anda kişi bilgileri eğer kayıtlı ise “Fiş Aç” diyerek siparişleri alabilir, kayıtlı değil ise “Yeni Cari Kartı Aç” diyerek müşterinizle ilgili bilgileri yazarak seri olarak sipariş alabilirsiniz. Aldığınız bilgileri fiş çıktısına yansıtarak servis yapacak olan personelinize kolaylık sağlamış olursunuz.

Paket Sipariş Takip Ekranından kurye bekleyen paketlerinizi, kurye giriş-çıkışlarını takip edebilirsiniz.

 

4. TOPLU SATIŞ İŞLEMLERİ

Bu alandan açık olan tüm masalara toplu olarak satış yapabilirsiniz.

Örneğin: Tüm masalara çay satışı var ise bunu tek seferde çay stoğunu seçtikten sonra alt tarafta bulunan “Toplu Satışı Uygula” butonunu kullanarak, karşınıza gelen açık masalar içerisinde toplu satışın yapılacağı adisyonların yanında bulunan işle butonuna basmak olacaktır. Tamam dediğinizde seçtiğiniz ürün seçim yaptığınız tüm adisyonlara eklenmiş olmaktadır.

 

5. Dizayn

Dizayn alanı programın genelinde düzenleme yapma amacıyla kullanılmaktadır. Örneğin: “Masalar” alanında iken “Dizayn” butonuna basarsanız, masalarınızı kendi masa şeklinize göre ayarlayabilirsiniz. Bunun için “Dizayn” butonuna bastıktan sonra sağ tarafta çıkan “Hizalama” butonlarından faydalanabileceğiniz gibi masaları mouse ile istediğiniz alana taşıyabilirsiniz. “Adisyon” alanında iken “Dizayn” butonuna basarsanız ön muhasebede kaydetmiş olduğunuz ve satışını yapacağınız stoklarınızı ekleme işlemini gerçekleştirirsiniz. Bunun için ise “Dizayn” butonuna basıldıktan sonra alt tarafta beliren “Ürün Ekle” butonuna basmanız gerekmektedir.

Karşınıza Ön Muhasebe programında kaydettiğiniz stoklar için arama penceresi gelecektir. Burada eklemek istediğiniz stoğa çift tıklamanız yeterli olacaktır. Arka plana eklediğiniz ürün gelir. Mouse ile istediğiniz yere taşıyabilir veya ürün ekleme işleminiz tamamlandıktan sonra yine alt tarafta ürün ekle butonunun yanında bulunan butonuna basarak eklemiş olduğunuz ürünlerin otomatik olarak sıralanmasını sağlayabilirsiniz. Yanlışlıkla eklediğiniz ürünü silmek için ürünü tıklayarak delete ye basmanız yeterlidir. İpucu : İşleminizi tamamladıktan sonra dizayn butonuna yeniden basarsanız yapılan

 

6. MENÜ

    6.1. Yetkili

6.1.1Oturumu Kapat

 

Oturumu Kapat

Bu butona basmanız durumunda karşınıza kullanıcı ad ve parola ekranı gelmektedir. Bu alanda Yetkili kullanıcı adı ve parola kısmına bilgiler girildikten sonra kontrol paneli programının kullanılması sağlanmaktadır. Sunucu Ayarları kısmından Ana Bilgisayar Bağlantı Portu kısmına bağlantı yapacağınız bilgisayarın port numarasını yazabilirsiniz. Uzak bağlantı için Ana Bilgisayar IP kısmına Ana bilgisayarın IP numarasını yazabilirsiniz. Varsayılan Şirketi Temizle butonuna basarak daha önceden varsayılan olarak ayarladığınız şirketi sıfırlayabilirsiniz.

 

6.1.2. Şirket Seç

 

Şirket Seçimi

Çalışmakta olduğunuz şirketinizi bu alandan seçerek işlemlerinize devam edebilirsiniz. Birden fazla şubeniz var ise, Şube kısmından çalışmak istediğiniz şubeyi seçebilirsiniz. Varsayılan olarak işaretlerseniz kullanıcı girişi yaptıktan sonra şirket seçimi en son seçtiğiniz şirket ve şube olarak otomatik seçilir.


6.1.3 Bölüm Seç

 

Bölüm Seç

Bağımsız Bölüm Tanımlarından oluşturduğunuz tanımları bu ekrandan seçerek sadece o bölüme ait masaları görebilir ve o masalarda işlem yapabilirsiniz. Seçimi Hatırlayı işaretlerseniz oturum açtığınızda otomatik seçtiğiniz bölümü açar.

 

6.1.4. Garson Yetkilendirme

 

Garson Yetkilendirme

Garson Yetkileri ekranından garsonlarınıza program kullanma yetkilendirmesi yapabilirsiniz. Garson Seç butonuyla garson seçildiğinde yetkiler gelecektir. İstediğiniz yetkinin kutucuğunu işaretledikten sonra kaydet butonuna basmanız yeterlidir.

 

6.1.5. Tip Dağılımı

 

Tip Dağılımı

Toplanan tipleri personelleriniz arasında hangi oranlarda dağıtılacağını buradan belirtebilirsiniz. Tip dağılımına dahil etmek istediğiniz personellerinizi "Yeni Cari Ekle" butonuna basarak ekleyiniz. Personellerinizi ekledikten sonra "Oran Değiştir" butonuna basarak seçili olan personele yüzde kaç oranla tip dağıtılacağını girebilirsiniz. Gün sonu yaparken "Tip Dağılımı" bölümünde toplam tipi yazıp hesaplanan tutarları görebilirsiniz.

 

 

6.2. Program Ayarları

6.2.1. Masa Grupları

Masalarınız için kullanacağınız grup tanımlarını bu alandan girebilirsiniz.

Örneğin: Bahçede servis yapıyorsanız masa grubunu bahçe olarak belirlemeniz gerekecektir. Burada yapmış olduğunuz tanımlamalar ana menü de karşınıza gruplar halinde gelmektedir

 

6.2.2. Masa Kayıtları

Masa Kayıtları

Müşterilerinize servis yapmak için kullanacağınız masa kayıtlarını bu alandan girebilirsiniz.

Ekle

Ekle butonu ile masaları tek tek ekleyebilirsiniz. Masa adı, grubu ve kaç kişilik olduğu bilgilerini ekleyebilirsiniz.

Toplu Ekle

Toplu Ekle butonu ile masalarınızı toplu bir şekilde ekleyebilirsiniz. Örnek:İlk Masa Adı M01, Son Masa Adı M05, Numara Basamak Sayısı 2 Basamak seçilip Kaydet butonuna basılınca M01-M02-M03-M04-M05 şeklinde masa oluşturacaktır.

Düzenle-Sil

Düzenle butonu ile eklediğiniz masa üzerinde değişiklik yapabilir, Sil butonu ile eklediğiniz masaları silebilirsiniz.

 

6.2.3. Adisyon Ürün Grupları

Adisyon Ürün Grupları

Açık masalar ya da diğer satışlar için kullanılacak ürün gruplarını bu alandan kaydedebilirsiniz. Örneğin sıcak içecekleri, tatlıları ve diğer grupları kaydederek ürünleri bu gruplara yerleştirmeniz durumunda her ürünü kendi grubu içerisinden bulacak ve işlem kolaylığı sağlamış olacaksınız. Grup butonlarının yüksekliğini ve genişliğini de buradan ayarlayabilirsiniz.

 

6.2.4. Yazıcı Tanımları

Yazıcı Tanımları

Bu ekranda çıktı almak istediğiniz yazıcılarınızı tanımlayabilirsiniz

Ekle

Bu butonla yazıcılarınızı ekleyebilirsiniz. Dizayn dosyasını seçtikten sonra Tasarla butonuyla dizayn dosyasını tasarlayabilirsiniz. Kullanılacak Yazıcı seçimini yaparak tanımlı olan yazıcıyı seçebilirsiniz.

Düzenle -Sil

Düzenle butonuyla eklediğiniz yazıcı tanımlarını düzenleyebilirsiniz, Sil butonuyla silebilirsiniz.

Tasarla

Bu butonla eklediğiniz tanımların dizayn dosyalarını tasarımını yapabilirsiniz.

 

6.2.5. Yazıcı Seçimleri

Yazıcı Seçimleri

Tanımladığınız yazıcıları bu kısımdan seçerek yazdırma işleminde hangi yazıcıdan çıktı alacağınızı belirleyebilirsiniz.

Yazdırma Ayarları

Yazdırma ayarları bölümünde yazıcı çıktılarıyla ilgili ayarları kontrol edebilirsiniz. Mutfak ve Adisyon Yazdırma Test Modu özellikle dizayn dosya tasarımı denemek için önemlidir.

 

 

6.2.6. Mutfak Yazdırma Sistemi

Mutfak Yazdırma Sistemi

Mutfak yazıcısına gönderirken ürünleri departmanına göre farklı yazıcılara, cinsine göre farklı yazıcılara yada Mutfak Ekranına göndermeyi seçebilirsiniz.

Ürün Departmanlarına Göre

Ürün departmanlarına göre farklı yazıcılara gönder seçildiğinde Adisyon Departman Yazıcıları bölümünden Adisyon Ürün Gruplarına göre yazıcı seçebilirsiniz. Örneğin Yiyecekler ürün grubuna ait ürünler Mutfak yazıcısından çıkarken İçecekler ürün grubuna ait ürünler varsa Bar yazıcısından çıkabilir.

Tek Tek Ürün Cinsine Göre

Tek tek ürün cinsine göre farklı yazıcılara gönder seçildiğinde her ürün için ayrı ayrı yazıcı seçimi yapılabilir. Örneğin Döner ürünü Mutfak yazıcısından çıkarken Çay ürünü Çay Ocağı yazıcısından çıkabilir.

 

6.2.7 PDA Server 

PDA Server

PDA cihazları kullanan yerlerde PDA bağlantı ayarlarınızı bu kısımdan yapabilirsiniz. Bu Bilgisayar PDA Server Olarak Kullanılacak kutucuğu işaretlenmeli ve PDA cihazına Port numarası yazılmalı.

 

6.2.8. Görünüm Ayarları

Görünüm Ayarları

Görünüm ayarlarından programın görünümüyle ilgili ayarları değiştirebilirsiniz.

Genel Görünüm

Genel görünüm kısmından programın ana menüsüyle ilgili ayarları yapabilirsiniz. Örneğin paket satış kullanmıyorsanız Paket Satış Bölümünü Kullanma işaretleyip ana menüden Paket kısmını kaldırabilirsiniz.

Seçeneğe Bağlı İşlevler

Bu kısımda Adisyon ekranındaki görünüm ayarlarını değiştirebilirsiniz. Örneğin Müşteri Adresi Bölümünü Kaldır ı işaretleyerek müşteri adresinin görülmesini engelleyebilirsiniz.

Tema Ayarları

Tema ayarlarını bu bölümden değiştirebilirsiniz.

 

6.2.9. Ekstra İndirim

Ekstra-İndirim

Bu kısımdan varsayılan olarak ekstra veya indirim ayarlarını yapabilirsiniz. İşlem şekli tutar olursa sabit bir miktar, yüzde olursa genel toplamın yüzdesi şeklinde işlem yapılabilir. Ekstra tipi masa veya kişi başı olarak seçilebilir.

Otomatik Ekstra Kullan

Bu seçenek işaretlendiğinde her masa açılışında otomatik olarak ekstra işlenecektir. Aynı şekilde işlem şeklini ve tipini buradan ayarlayabilirsiniz.

 

6.2.10 Rezervasyon

 

Rezervasyon

Rezervasyon ayarlarından varsayılan rezervasyon ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

 

6.2.11. Kullanım Ayarları

Kullanım Ayarları

Bu kısımda programın kullanımıyla ilgili sayaç seçimini, imleç konumlanması, uyarı ayarları gibi genel ayarların seçimini yapabilirsiniz.

Program Tanımı

Bu kısımda, kendi istediğiniz bir yazıyı yazarak programın üst kısmında Akınsoft yazısının yanında görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

6.2.12. Ö.Muhasebe- G.Muhasebe

Ö.Muhasebe – G.Muhasebe

Bu kısımdan ön muhasebe de oluşturduğunuz depo ve sayaçları seçebilir, genel muhasebe kullanımı için hesap kodu seçimini yapabilirsiniz.

Ürünlerin Düşüleceği Depo

Bu bölümden ön muhasebede tanımladığınız depo seçimini yapabilirsiniz. Dilerseniz adisyon gruplarına göre ayrı depo seçimi yapabilirsiniz

Varsayılan Müşteri Kartı

Masa açımında gelen varsayılan Genel Müşteriyi değiştirebilirsiniz.

Genel Muhasebe Kodları

Genel muhasebede oluşturduğunuz hesap kodlarını bu kısımdan seçebilirsiniz. Eğer hesap kodu seçilmezse ilgili işlem yapıldığında program işlemin yapılmasına izin vermez.

 

6.2.13. Bakiye Kontrol Sistemi

Bakiye Kontrol Sistemi

Bakiye Kontrol Sistemini kullanarak cari bakiyesi kontrolünü yapabilirsiniz. Bu kutucuk işaretlendiğinde cari bakiyesi eksiye geçerse uyarı verir ve işlem yapmaz. Ayrıca kontrol yapılacak cari gruplarını da seçebilir sadece belirli bir gruba bu kontrolün yapılmasını sağlayabilirsiniz.

 

6.2.14. Disko-Bar-Kulüp Giriş

Disko-Bar-Kulüp Giriş

Bu ekrandan disko-bar-kulüp giriş ekranı için fatura satır açıklaması belirtebilir, giriş yapılınca otomatik fiş yazdırılmasını sağlayabilirsiniz. Birden fazla sabit ücret tanımı yaparak giriş ekranında bu ücretleri kullanabilirsiniz. Programınızın disko-bar-kulüp giriş ekranı seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Bu sayede personeliniz kendi kullanıcı adı ve parolası ile disko-bar-kulüp giriş ekranını açabilir.

Ekle

Ekle butonuyla yeni ücret tanımı yapabilirsiniz. Düzenle butonuyla eklediğimiz tanımları değiştirebilirsiniz. Sil butonuyla tanımları silebilirsiniz.

 

6.2.15. Adisyon Kapatma Seçeneği

Adisyon Kapatma Seçenekleri

Adisyon kapatma seçenekleri kısmında adisyon kapatırken gelmesini istediğiniz ödeme şekillerini seçebilirsiniz. Buraya kendi tanımlayacağınız ödeme şeklinin gelmesini isterseniz (Sodexo, Multinet gibi) Ön Muhasebe programından Ek İşlem Türü Tanımlarından ödeme tanımlamanız gerekmektedir. Daha sonrasında Restaurant programından tanımladığınız işlem türlerini seçebilirsiniz.

 

6.2.16. Süreli Masa Tarifeleri

Süreli Masa Tarifeleri

Süreli Masa Tarifeleri kısmından bilardo masası gibi süreli açtığınız masalar için tarife oluşturabilirsiniz. Dakika aralığını belirtip ücretini eklemeniz yeterlidir. Daha sonra Masa Kayıtları kısmından tarifeli olan masalar için Tarife kısmından seçim yapmalısınız.

 

6.2.17. Bağımsız Bölümler

Bağımsız Bölümler

Bu kısımdan restaurantınız için bağımsız bölümler oluşturarak personelleriniz arasında, masa grupları arasında yada adisyon grupları arasında bölüm ayrımı yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz bölümleri kullanıcı girişi yaparken seçebilirsiniz.

Ekle

Ekle butonuyla tanım oluşturabilirsiniz. Düzenle butonuyla oluşturduğunuz tanımda değişiklik yapabilirsiniz. Sil butonu ile tanımları silebilirsiniz.

Masa Grup Eşleştirme

Oluşturduğunuz bağımsız grup tanımlarıyla masa gruplarını eşleştirebilirsiniz.

Personel Eşleştirme

Oluşturduğunuz bağımsız grup tanımlarıyla personellerinizi eşleştirebilirsiniz. Böylece personeliniz programa kendi şifresiyle giriş yaptığında grup içindeki masaları görebilir.

Garson Eşleştirme

Oluşturduğunuz bağımsız grup tanımlarıyla garsonlarınızı eşleştirebilirsiniz. Böylece garsonunuz programa kendi şifresiyle giriş yaptığında grup içindeki masaları görebilir.

 

6.2.18. Ön Ödemeli Sistem Tanımları

Ön Ödemeli Sistem Tanımlar

Ön ödemeli sistemi, kullanım ihtiyacınıza bağlı olarak, birden fazla alternatifle kullanabilirsiniz. Açıklayacak olursak;

  1. Belirlediğiniz ürünü, belli bir tarihe kadar veya süresiz olarak, ödemenin peşin alınması koşulu ile müşterilerinize kullandırabilirsiniz. Yani A ürününü müşterilerinizin belirlediğiniz son geçerlilik tarihine kadar veya süresiz, ücretsiz olarak kullanmalarını sağlamış olursunuz.

  2. Belirlediğiniz ürünü, belirli bir tarihe kadar yada süresiz olarak, belirli bir miktarda yada sınırsız miktarda, indirimli olarak kullandırabilirsiniz. Yani, A ürününü, son geçerlilik tarihine kadar veya süresiz, belli bir miktarda veya sınırsız miktarda indirimli olarak kullanmasını sağlamış olursunuz.

 

6.2.19. Müşteri Ekranı

Müşteri Ekranı

Müşteri ekranı farklı bir ekrandan müşterilerinize hesap bilgisini gösterebileceğiniz bir ekrandır.

 

6.3. Tanımlar

6.3.1. Stok Detayları

6.3.1.1. Menü Tanımları

Menü Tanımları

Menü tanımı yapabilmeniz için ilk olarak ön muhasebe programınızdan menü kaydını oluşturmanız gerekmektedir. Burada kaydı oluşturduktan sonra imleç menü üzerinde iken stoktan ekle butonuna basarak menü içeriğindeki ürünleri oluşturmanız gerekmektedir. Bir menü içerisinde kaç adet olduğunu yazmanız, menü için fiyat farkı söz konusu ise belirtmeniz gerekmektedir. Adisyonda bu ürünü seçtiğiniz zaman otomatik olarak menü içeriğindeki ürünler de siparişe eklenmiş olacaktır.

 

6.3.1.2. Stok Açıklama Tanımları

Stok Açıklama Tanımları

Stoklarınız için açıklama tanımlarını bu alandan kaydedebilirsiniz. Eğer açıklamaya bağlı olarak fiyat farkı uygulanacak ise onu da fiyat farkı alanından yazabilirsiniz. Stoktan ekle butonuna basarak açıklama ekleyeceğiniz ürünleri seçip gerekli açıklamayı yazabilirsiniz.

 

6.3.1.3. Dönüşüm Tanımları

Dönüşüm Tanımları

Dönüşüm Tanımları kısmından bir ürünü başka bir ürünle değişimini sağlayabilirsiniz. Örneğin; Menü Tanımında oluşturduğunuz içecek için buradan Dönüşüm Tanımı oluşturarak müşterinin isteğine göre farklı bir içecek almasını sağlayabilirsiniz. Ürün arasında fiyat farkı var ise Fiyat Farkı kısmına ücreti girebilirsiniz.

 

6.3.1.4. Tüm Ürünler İçin Açıklamalar

Tüm Ürünler İçin Açıklama Tanımları

Gruplara bağlı olarak ve ya tüm ürünleriniz için kullanacağınız açıklamaları bu alandan kaydedebilirsiniz. Eğer açıklama tüm ürünler için kullanılacak ise grup seçimini boş bırakmanız gerekmektedir. Açıklamalara bağlı olarak fiyat farkı uygulamak için fiyat farkı alanına rakam belirtebilirsiniz.

 

6.3.2. PDA Ürün Sıralaması

PDA Ürün Sıralaması

PDA Programınızda kullanacağınız ürün sıralamasını bu alandan yapabilirsiniz.. Burada yapmanız gereken grup seçimi yaptıktan sonra sıralama alanına hangi sırada görünmesini istiyorsanız belirtmek olacaktır.

 

6.3.3. PDA Tablet Menü Ürün Resim Tanımları

PDA Tablet Menü Ürün Resim Tanımlamaları

PDA programınızda kullanacağınız ürün gruplarına ait resimleri bu ekrandan belirleyebilirsiniz. Grubu seçtikten sonra Grubun Resmi kısmından resmi seçmelisiniz.

 

6.4. Ekranlar

6.4.1. Açık Fişler

Açık Fişler

Bu ekrandan o anda açık olan fişlerinizi görebilirsiniz. İstediğiniz fişe çift tıklayıp ait olduğu adisyonu açabilirsiniz. Ara kısmını kullanarak fişlerinizi hızlı arayabilir veya sıralama yapabilirsiniz.

 

6.4.2. Tüm Fişler

 

Tüm Adisyon Fişleri

Bu ekrandan açık ve kapalı olan bütün fişleri görebilirsiniz. Seçtiğiniz fişin ayrıntılarını görebilir, açık olan fişin masasını açabilir veya kapatılmış fişi tekrar açabilirsiniz. Filtreleme kısmından belirlediğiniz kriterlere göre filtreleme yapabilirsiniz. Tek tuşla açık olan bütün fişleri kapatabilirsiniz.

 

6.4.3. Kurye Fiş Raporu

Kurye Fiş Raporu(Açık Fişler)

Kurye Fişlerinizi bu ekrandan görebilirsiniz. Çalışma şekli Tüm Adisyon Fişleri ekranıyla aynıdır.

 

6.4.4. Kurye Ekranı

Kurye Ekranı

Bu ekrandan kurye bekleyen siparişlerinizi, kurye giriş-çıkışlarını takip edebilirsiniz.

 

6.4.5. Disko-Bar-Kulüp Giriş Ekranı

Disko-Bar-Kulüp Giriş Ekranı

Bu ekrandan tanımladığınız Disko-Bar-Kulüp Giriş ücretlerini seçerek girişleri ve ücretlerini kontrol edebilirsiniz.

 

6.4.6. Detaylı Fiş Raporu

Fiş Dökümü

Bu ekranda detaylı bir şekilde fiş bilgisini, ürün satışları, ürün gruplarına göre satışları, iptal raporunu, masalara göre toplam satışı, garsonlara göre toplam satışları gibi bilgileri görebilirsiniz.

 

6.5. Carı İşlemler

6.5.1. Hızlı Cari Kaydı

Hızlı Cari Kayıt

Bu ekrandan hızlı bir şekilde cari kaydı yapabilirsiniz. Cari kodu, Adı, Soyadı gibi bilgileri girdikten sonra Kaydet butonuna basarak kaydı tamamlayınız. Buradan kaydettiğiniz carileri daha sonra Ön Muhasebeden ayrıntılı bilgilerini girebilirsiniz.

 

6.5.2. cari Tahsilat Girişi

Cari Tahsilat Girişi

Seçtiğiniz cari borç durumundaysa bu ekrandan tahsilat girişi yapabilirsiniz. Aktar butonuna basarak toplam bakiyeyi aktarabilir yada kendiniz işlem tutarı elle girebilirsiniz. Seçtiğiniz işlem türüne göre kasa veya banka seçimi gelecektir.

 

6.6. Kasa İşlemleri

6.6.1. Gelir-Gider Giriş

Gelir-Gider Girişi

Gelir-Gider Girişi bölümlerinden seçtiğiniz kasaya nakit girişi veya çıkışı yapabilirsiniz. Giriş işlemlerini yaparken işlem tutarını ve kasanızı seçip Kaydet butonuna basmanız yeterlidir. Eğer Genel Muhasebe entegrasyonu yapılacaksa Muhasebe Kodunu girmeniz gerekmektedir. Yazdır butonu ile işlemi yazdırabilirsiniz. Yazılan formun tasarımını değiştirmek isterseniz Yazdır butonunun altındaki Aktif Formu Tasarla butonunu kullanabilirsiniz.

 

6.6.2. Kasa Banka Transferi

Kasa-Banka Transferi

Kasa-Banka Transferi kısmından kasa banka arası para transferi işlemini yapabilirsiniz. İşlem kısmından Banka-Kasa yada Kasa-Banka şeklinde iki ayrı seçim yapabilirsiniz. Seçtiğiniz işleme göre kasaya para girişi yada çıkışı yapabilirsiniz. İşlem tutarını yazdıktan ve Banka seçimi yaptıktan sonra Kaydet butonuna basmanız yeterlidir.

 

6.6.3. Kasa Transferi

Kasa Transferi

Kasa Transferi kısmından kasalar arası para transfer işlemi yapabilirsiniz. Kaynak ve Hedef kasanızı belirledikten sonra İşlem Tutarını girerek Transferi Uygula butonuna basmanız yeterlidir.

 

6.6.4 Kasa Devir Girişi

Kasa Devir Girişi

Devir işlemlerinizi bu bölümden gerçekleştirebilirsiniz. İşlem Türünü seçip tutarınızı girip ve kasa seçimini yaptıktan sonra Ekle butonuna basıp Sayımlar kısmına ekleyebilirsiniz. Kaydet butonuyla eklediğiniz kayıtları kaydedebilirsiniz.

 

6.7. Günsonu

6.7.1. Kasa Sayımı

Kasa Sayımı

Kasa Devir Girişi ekranındaki gibi çalışmaktadır. Sayım miktarını yazıp Ekle butonuyla ekleyebilirsiniz. Daha sonra Kaydet butonuyla eklediklerinizi kaydedebilirsiniz.

 

6.7.2. Günsonu Depo Sayımı

Günsonu Depo Sayımı

Gün sonunda depo sayımınızı bu ekrandan girebilirsiniz. Deponuzu seçtikten sonra kayıtlı olan stoklar listelenir. Sayım miktarlarını Sayılan Miktar kısmına girip kaydet butonuna basmanız yeterlidir. Yarım kalan sayımları kaydedip daha sonra devam edebilirsiniz. Günsonu yaptıktan sonra sayım değerleri sıfırlanır.

 

6.7.3. Günsonu Raporu

Günsonu Raporu

Günsonu Raporu ekranından gün sonu işlemini yapabilirsiniz. Gün Sonu Yap butonuna bastığınızda en son yaptığınız tarihten itibaren gün sonunu yapar.

 

6.7. Hızlı Stok Kayıt

Hızlı Stok Kart Kaydı

Hızlı Stok Kart Kaydı ekranıyla Restaurant programından yeni stok kaydı yapabilir veya mevcut stoklarınız üstünde değişiklik yapabilirsiniz. Yeni stok kaydı yapmak için stok kodunu, adını, alış-satış fiyatı gibi bilgileri girdikten sonra Kaydet butonuna basmanız yeterli. Mevcut stok kartında değişiklik yapmak için Stok Kodu kısmından ... butonuna basarak liste ekranından seçiniz. Seçtiğiniz stoğa ait bilgiler gelecektir. Buradan istediğiniz değiştirip Kaydet butonuna basabilirsiniz.

 

6.8. Kredili Kart

6.8.1 Kredili Kart İşlemleri

Kredili Kart İşlemleri

Bu bölümden Kredili Kart İşlemlerinizi yapabilirsiniz. Kart Numarasını girip Enter tuşuna bastığınızda Kart Bilgileri ekranı gelecektir. Satış Tutarı kısmına girdiğiniz miktar kadar kart içine yükleme yapabilirsiniz. Bu krediyi daha sonra kişi harcamalarında kullanabilir.

İşlemler

İşlemler kısmından karta yapılan işlemleri görebilirsiniz.

Kart Yazdır

Kart Yazdır butonuyla aktif kartın fiş çıktısını alabilirsiniz.

Genel Müşteri

Genel Müşteri butonuyla genel müşteri seçebilirsiniz.

Müşteri Bul

Müşteri Bul butonuyla kayıtlı carilerinizi seçebilirsiniz.

Müşteri Ekle

Müşteri Ekle butonuyla yeni cari kaydı yapabilirsiniz.

İade

İade butonuyla kredi iadesi yapabilirsiniz.

Fiş Yazdır

Fiş Yazdır butonuyla işlemler bölümündeki hareketleri yazdırabilirsiniz.

 

6.8.2. Kredili Kart Raporu

Kredili Kart Raporu

Kredili Kart Raporu ekranından oluşturduğunuz kredili kartların yükledikleri, harcadıkları, bakiye miktarlarını görebilirsiniz. Seçtiğiniz karta ait hareketleri alt tabloda görebilirsiniz.

Kartı Aç

Bu butonla seçili kartın kaydını görüntüleyebilirsiniz.

Bakiyeyi Sıfırla

Bakiye Sıfırla butonu listelenmiş kartların bakiyelerini sıfırlar.

Mali Sorumlu Faturalandır

Bu butonla mali sorumlu bakiyelerini faturalandırabilirsiniz.

 

6.9. Caller ID Arama Listesi

Caller ID Arama Listesi

Caller ID Arama Listesi kısmından Caller ID cihazından gelen arama kayıtlarını bu ekran üzerinden görebilirsiniz. Numaralara cari kartı oluşturabilirsiniz. Kayıtlı müşteriye fiş açabilirsiniz.

 

6.10. Ön Ödeme

6.10.1. Ön Ödeme Girişi

Ön Ödeme Girişi

Ön Ödeme Girişi ekranından seçtiğiniz cari için ön ödeme alabilirsiniz. Genel Ayarlardan oluşturduğunuz ödeme tanımlarından birini seçmelisiniz.

 

6.10.2. Ön Ödeme İşlem Kontrolü

Ön Ödeme Kontrol Listesi

Ön Ödeme Kontrol Listesi ekranında Ön Ödeme Girişi ekranından tanımladığınız ödemelerin listesini görebilirsiniz. Kullanım Detayları kısmından seçili Ön Ödeme ye ait kullanımları görebilirsiniz.

 

6.11. Araçlar

Araçlar

Araçlar kısmında program içinde kullanabileceğiniz bazı ek yardımcı programlara ulaşabilirsiniz. Araçlar Menüsünü Düzenle kısmından ekli olan programları düzenleyebilir, dilerseniz kendiniz de program ekleyebilirsiniz.

 

6.12. Notlar

Yeni Not Ekle

Yeni not eklemek için bu butonu kullanabilirsiniz. Tarih-saat ayarlaması yaptıktan sonra eğer alarm vermesini istiyorsanız Alarm kutucuğunu işaretlemelisiniz. Metninizi yazdıktan sonra Kaydet butonuna basarak notunuzu kaydedip her ekran üzerinde görebilirsiniz.

Notları Göster-Gizle

Oluşturduğunuz notlarınızı Gizle butonuyla gizleyebilir, göster butonuyla da tekrar görünür hale getirebilirsiniz.

Notları Listele

Oluşturduğunuz notların hepsini bu sayfadan görebilirsiniz. Belirli notları göstermek veya gizlemek için bu listeyi kullanabilirsiniz

 

Etiketler

Bu bilgi yararlı oldumu ?