WOLVOX ERP programı fatura üzerinden formül tanımlama işlemleri

Eklenme Tarihi : 07.05.2013
Görüntülenme Sayısı : 7204

               WOLVOX ERP programı fatura üzerinden formül tanımlama alanlarını kullanarak fatura hareket alanında yer alan "Miktarı" alanına veya tanımladığınız hareket özel alan tanımlarına girişini yaptığınız formül tanımlarına bağlı olarak değerler aktarabilirsiniz.

                Sistemin çalışma şeklini kısaca inceleyelim.

                Öncelikle kayıtlı olan faturalarınızdan birini açarak "İşlemler" alanında yer alan "Formül Tanımları" alanına geliniz. Karşınıza “Formül Tanımları” ekranı açılacaktır. Formül tanımlama işlemi esnasında faturadan, fatura hareket tablosundan, cari kart kaydı alanından veya stok kart kaydı alanlarından veri çektirebilirsiniz. Veri alanlarını görmek için formül tanımlama alanına “Shift + Space” tuşlarına basabilirsiniz. Karşınıza veri tabloları ve alan adları açılacaktır.


   

İhtiyacınıza bağlı olarak sabit sayı girişleri de gerçekleştirebilirsiniz.


               Sistemin çalışma şeklini en ve boy ölçümü yaparak miktar hesaplatan bir firmayı baz alarak örnekleyelim. En ve boy girişleri fatura üzerinde anlık olarak hesaplanacağından öncelikle fatura hareket alanına özel alan tanımlarını oluşturunuz. 

  Özel alan tanımlarken veri tipinin sayısal türden olmasına dikkat ediniz. 


               Bu işlem sonrasında formül tanımları alanına geldiğinizde tanımladığınız özel alanların da formül alanlarına eklendiğini göreceksiniz. Miktarı hesaplatırken en ve boy değerleri çarpımını baz almak için ise “Miktarı” seçili iken “Bilgiler” alanına mouse ile tıklayarak klavyenizden “Shift + Space”  tuşlarına basınız. Açılan ekrandan önce “En”i seçiniz.  DB(FATURAHR.OZELALANTANIM_No) şeklinde eklenecektir. Yapmak istediğimiz işlem çarpım olduğundan klavyenizin çarpım tuşuna basınız (*) ve yeniden “Shift + Space” tuşlarına basarak “Boy” u seçiniz. “Tamam” butonuna basarak işlemi tamamlayınız.               Bu işlem sonrasında fatura hareket alanına açtığınız özel alan tanımlarına en ve boy rakamlarını yazıp enter’a bastığınızda miktar otomatik olarak hesaplanacaktır. Formül tanımlarını alış, satış, iade gibi tüm fatura türleri için ayrı ayrı oluşturabilirsiniz.

               Bu örneği baz alarak formüller oluşturup kullanımınıza göre şekillendirebilirsiniz.


Bu bilgi yararlı oldumu ?