WOLVOX 8 Mobil Server Yardım Dosyası

Eklenme Tarihi : 03.07.2018
Görüntülenme Sayısı : 1711

ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ 

 

Mobil Satış programı ile tam entegrasyonlu çalışan ve Mobil Satış programına data gönderimi esnasında, Mobil Satış programı ile Wolvox ERP programları arasında ilişki kurmanıza ve birtakım özel ayarlar yapmanıza yardımcı olan programdır.

Mobil Satış ile ilgili detaylara ulaşmak için  

 

 

AYARLAR

 

 

1.Yetkili İşlemleri

 

1.1 Kasa, POS ve Filtre Tanımları

 

AKINSOFT Wolvox Mobil server programında 'Yetkili ► Kasa, POS ve Filtre Tanımları'  içerisinden Mobil Server programı içerisinde 'Mobil Satış' programına data gönderimi esnasında yapabileceğiniz bir takım ayarları kaydedebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 • 'Kasa POS ve Filtre Tanımları' na tıklayınız.
   
 • Program sizden ilk önce şirket seçimi isteyecektir 'Kayıtlı Şirketler' alanından pazarlamacınızı kaydetmiş olduğunuz şirketi seçiniz.
   
 • AKINSOFT Wolvox ERP programında tanımlamış olduğunuz pazarlamacı/pazarlamacılar alt kısma gelecektir.
   
 • İşlem yapmak istediğiniz pazarlamacının üzerine tıklayarak 'Ayarlar' a tıklayınız.

 

 

 

 

 • 'Pazarlamacı Mobil Satış Ayarları' ekranı açılacaktır.
   
 • Pazarlamacınızla ilgili gerekli işaretlemeleri yaparak 'Tamam' butonuna tıklayınız.
   
 • Pazarlamacı ayarlarını tamamlamış olacaksınız.

 

Not: 'Pazarlamacı Mobil Satış Ayarları ekranı' dışında pazarlamacı ile ilgili başka bir ayar/yetki bulunmamaktadır.

 

 

 

1.1.1 Pazarlamacı Mobil Satış Ayarları

 

 • Cari Liste Gönderimi: Mobil Satış programına data gönderimi esnasında cari kartlarınızın yalnızca belirlediğiniz özel koda bağlı olanlarının gönderimini sağlayabilirsiniz.


Örneğin: Cari kartlarınızın bazılarının 'Özel kodu 1'  alanına 'abc' yazdınız ve el terminaline yalnızca 'Özel kodu 1' alanı 'abc' olan carileri göndermek istiyorsunuz.
Bu durumda 'Cari Liste Gönderimi' alanında bulunan 'Özel Kodu 1' alanına 'abc' yazmanız gerekmektedir.

 •  Bakiyeleri Görmesin: El terminaline data aktarımından sonra, ilgili personeliniz carilerinizin bakiyelerini görüntüleyemeyecektir.

   
 • Bu Pazarlamacıya Sadece Kendi Carilerini Gönder: Data aktarımı esnasında yalnızca cari kartlar üzerinde belirttiğiniz ilgili pazarlamacıyı dikkate alarak data aktarımı gerçekleştirmektedir. 

   
 • Bu Pazarlamacıya Pazarlamacı Seçilmemiş Carileri de Gönder: Cari kartı içerisinden ilgili pazarlamacı seçilmemiş olan cariler de gönderilecektir.

   
 • Rota Grubu: Pazarlamacınız için belirlemiş olduğunuz rota grubunu seçerek aktarım yapmanızı sağlar.

 

Rota gruplarını, Wolvox ERP programı içerisinde 'Satış Yönetimi  Tanımlar  Diğer Tanımlar  Rota Grup Tanımları' menüsünden kaydettikten sonra, 'Cari Tanımları' içerisinde  'Özel Bilgiler 1' sekmesinden seçim yapabilirsiniz. Rota grubunu pazarlamacınızın gideceği günlük rota tanımlaması için kullanabilirsiniz.

 

 

 • Stok Listesi Gönderimi: Data gönderimi esnasında bu alanda belirlediğiniz kriterlere göre stok aktarımını gerçekleştirebilirsiniz. Cari aktarımında kullandığınızla aynı şekilde, stoklarınız için de özel kod belirleyerek bu özel koda göre aktarım gerçekleştirebilirsiniz.

 

 • En Son Satış Fiyatlarını Gönder: Stoklarınızın en son satış fiyatlarının listede görünmesini sağlar.

 

 • Standart İlk 4 Stok Fiyatını Kullan: Stok kartlarınıza 4 ten fazla fiyat tanımlaması yapmışsanız, sadece 4 fiyatın gönderilmesini sağlamış olursunuz. Bu sayede Mobil Satış programında veri fazlalığını engellemiş olursunuz.

 

 • Göreceği Depolar ve Varsayılan Depo: Pazarlamacınızın sadece kendi araç deposunda bulunan ürünlerin aktarımını sağlayabilirsiniz.

  Bu işlem için Wolvox ERP programında pazarlamacılarınızın araçlarını birer depo olarak kaydetmeniz, araca ürün yüklemesi yaptığınız zaman ise depo modülünde bulunan 'Toplu Depo Transferi' alanına gelerek araçlara yüklediğiniz ürünleri araç depolarına transfer etmeniz gerekmektedir.

 

 • Şube Seçimi: Programınızı şube sistemi ile kullanıyorsanız, 'Şube Seçimi' alanından, kullanılacak şubeyi belirtebilirsiniz.

 

 • Kasa ve Pos Ayarları: Pazarlamacınızın kullanacağı kasa ve pos seçimlerini yapabilirsiniz.

 

Son olarak ayarlar alanından pazarlamacınızın program içerisinde görmesini istemediğiniz alanları belirleyebilirsiniz. 'Görme Yetkileri' ve 'Kullanım Yetkileri' alanlarından istediğiniz seçimleri yapmanız gerekmektedir. 'Tamam' butonuna basarak yaptığınız değişikliklerin kaydedilmesini sağlamış olursunuz.

 

 

 

1.2 PDA Ayarları

 

Mobil Satış programı içerisinde kullanacağınız bir takım özel ayarları bu alandan yapabilirsiniz

.

 

 

Genel

 

 • Ağırlıklı Barkodları Dikkate Alma: PDA da okutulan barkod ağırlıklı (KG/GR) barkod ise barkodu dikkate almayacaktır.

 

 • Ağırlık Barkodlarını Okuma: PDA da okutulan barkod ağırlıklı (KG/GR) barkod ise barkodu okumayacaktır. Ağırlıklı barkod okuttuğunuzda sorun yaşanıyorsa bu alanı kontol ediniz.

 

 • Aynı Ürünleri Tek Satırda Birleştir: Aynı birden fazla  üründen varsa her barkod okutulduğunda yeni satıra atmak yerine aynı ürünün miktarını tek satırsa artırmaktadır.

 

 • Ürün Girişinden Sonra Miktar Giriş Penceresini Aç: Ürün girişi yapılırken ürün seçimi yapıldıktan sonra kaç adet giriş yapılacağının belirtilmesi için miktar giriş penceresi otomatik açılacaktır.

 

 • Ürün Girişinden Sonra Fiyat Giriş Penceresini Aç: Ürün girişi esnasında ürünün fiyatını belirtmeniz için otomatik fiyat giriş penceresi açılacaktır.

 

 • Cari Kart Seçilince Önce Bakiyesini Göster: İşlem yapılmak üzere cari seçimi yapıldığı esnada cari bakiyesini göstermektedir.

 

 • Cari Kartta Döviz Seçili İse Tüm İşlemlerini Döviz Üzerinden Yap: Cari kartı içerisinde döviz seçili ise yapılan işlemler (fatura/irsaliye/sipariş/tahsilet/tediye) döviz üzerinden yapılacaktır.

 

 • Asorti Barkodu Okutulunca Miktar Sor: Stoğunuzda asorti kullanılmışsa okutulan barkod için miktar soracaktır.

 

 • Stok Miktar Uyarısı Ver: Tercihinize göre miktar uyarıları ile ilgili seçim yapmanız durumunda stok çıkışlarında uyarı verilmesini sağlamaktadır.

 

 

 

 

Yazdırma Ek Açıklama Tanımları

 

 • Yazdırma Ek Açıklama Tanımları: Fatura, sipariş, irsaliye, çek-senet gibi modüllerde yazdırma esnasında kullanacağınız ek açıklamaları kaydedebilirsiniz. Bu alanda kaydettiğiniz açıklamalar, tercihinize bağlı olarak belirlediğiniz modüller üzerinde yazdırılabilmektedir.

 

 

 

 

1.3 Program Ayarları

 

Programı yeniden başlatma ve barkod tasarımı için kullanacağınız alandır.

 

 

 

 

 • Programı Otomatik Olarak Yeniden Başlat: Belirtmiş olduğunuz saatte programı otomatik olarak yeniden başlatacaktır.

 

 • Barkod Tasarım Ayarları: 'Ayarlar' a tıklyarak barkod tasarımı seçebileceğiniz ya da tasarımda değişiklik yapabileceğiniz alandır. 'Yazdırmadan önce rapor seçeneklerini bana göster' i işaretlemeniz durumunda birden fazla barkod tasarımınız varsa size seçim sunacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

2 Yazıcı ve Form Tasarımları

 

 

 • Tasarım Yap: Mobil Server programının dizin yolu içerisinde bulunan hazır form tasarımları üzerinde düzenleme ve değişiklikler yapabilir, isterseniz yeni bir tasarım sayfası oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz.

 

 • Tasarımı Mobil Satış Formatına Çevir: 'Mobil Satış' programında yazdırmak için hazırlamış olduğunuz '.arp' uzantılı form dizaynlarını bu alanı kullanarak Mobil Satış programına uyarlayabilirsiniz. Yapmanız gereken işlem; 'Tasarımı Mobil Satış Formatına Çevir' butonuna tıkladıktan sonra, dönüştüreceğiniz formu bulup 'Aç' butonuna basmaktır. Bu işlem sonrasında '.arp' dosyasının kayıtlı olduğu dizine aynı isimde '.ini' uzantılı olarak oluşturacaktır. Oluşturduğunuz '.ini' uzantılı tasarım dosyasını, PDA’nızı bilgisayarınıza bağladıktan sonra, 'Mobil Satış' klasörü içerisinde bulunan 'dizayn' klasörüne yapıştırınız. Dikkat etmeniz gereken tek işlem, tasarım dosyası adının Orijinal tasarım dosyası ile aynı olmasıdır. (Örneğin fatura için fatura.ini, irsaliye için irsaliye.ini şeklinde olması gerekmektedir.)

 

 

 

 

 

Etiketler

Bu bilgi yararlı oldumu ?