WOLVOX 8 İşletme Defteri Yardım Dosyası

Eklenme Tarihi : 23.06.2018
Görüntülenme Sayısı : 3584

1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ

Türkiye'nin en geniş Çözüm Ortağı ve hizmet ağı tarafından sunulan AKINSOFT Wolvox İşletme Defteri programı sayesinde, Serbest Muhasebeci'ler ve Mali Müşavir'ler, tüm işlemleri net ve pratik bir şekilde takip edilebilir, alınması gereken kritik yönetim kararları güvenilir veriler ışığında zamanında yapılabilir ve ileriye dönük çalışmalar planlanabilir ve uygulanabilir. Program içerisinde yapabileceğiniz işlemler kısaca şu şekildedir;

 

 • Hareketler için tarih kontrolü yapabilir, gelir-gider girişlerinizi yapabilir, dönem sonu ve dönem başı envanteri alabilir,

 • Hesap özeti, ortalama kar haddi raporu, gelir gider raporu alabilir,

 • Mal hesap ekstresi, KDV raporu ve satış analizi ile geniş raporlama sisteminden faydalanabilir,

 • Mal hesap ekstresi, KDV raporu ve satış analizi sayesinde geniş raporlama sisteminden faydalanabilir,

 • Gelir gider girişlerinde otomatik KDV hesaplayabilir,

 • İşletme defterinizi text formatında yazdırabilir,

 • Hesap özeti ve dönem başı mal mevcudu raporlarını ortalama kar haddinize göre hesaplatabilir,

 • MDI sistemi sayesinde esnek çalışabilir

 • Özelleştirilebilir makro tanımları ve kullanıcı tanımlı kısa yol destekleri sayesinde hızlı erişim imkanından faydalanabilir,

 • Kullanıcıya özel ayarlamalar yapabilir,

 • Çok kullanıcı desteği sayesinde sınırsız sayıda kullanıcı kaydedebilir ve geliştirilmiş yetkilendirme özelliği sayesinde kullanıcılarınızı detaylı bir şekilde yetkilendirebilir,

 • Güvenilir yedekleme sistemi sayesinde veri güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

 

2. RAPORLAMA İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

AKINSOFT Wolvox İşletme Defteri programı içerisinde kullanmakta olduğunuz gelir/ gider raporu, mal hesap extresi ve KDV raporunun standart bir takım özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri detaylı bir şekilde inceleyelim;

2.1. Tablo Özelleştirme İşlemleri

Kullanmakta olduğunuz tüm raporları özelleştirme imkanınız vardır. Bu işlemi özelleştirmek istediğiniz rapora gelerek tablo üzerinde herhangi bir alana mouse ile sağ tık yaparak açılacak seçeneklerden Özelleştir”alanından gerçekleştirebilirsiniz. Karşınıza açılacak olan Tablo Özelleştirme”ekranından raporunuzda görmek istediğiniz alanları işaretleyip, görmek istemediklerinizden işareti kaldırmanız gerekmektedir. Yine özelleştirme alanından, Aşağı veYukarı”butonlarını kullanarak tablo başlıklarını dilediğiniz şekilde sıralayabilirsiniz.Renk”veFont”alanlarından seçmiş olduğunuz tablonun rengini ve fontunu değiştirebilirsiniz.Sabit Sütun Sayısı”alanına girmiş olduğunuz değer sayesinde üzerinde bulunduğunuz raporun yön ok tuşları ile ileri, geri, aşağı, yukarı işlemini sabit sütunlar dışındaki alanlar için çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yani belirlemiş olduğunuz sütun sayısı kadar alan hangi başlıkları kapsıyorsa bu başlıkların üzerinde hareket edememektesiniz. Gerekli özelleştirme işlemlerinizi yaptıktan sonra Tamam” butonuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Tablo özelleştirmede yaptığınız değişikliklerin sabit kalmasını istiyorsanız, tüm özelleştirme işlemlerinizi yaptıktan sonra tablo üzerine yeniden mouse sağ tıklayarak açılan ekrandaTablo Yerleşimini Kaydet” butonuna basmanız gerekmektedir. Orijinal tablo yerleşimini yüklemek istiyorsanız, tablo üzerinde mouse sağ tıkladığınız zaman açılan ekranda Orjinal Tablo Yerleşimini Yükle”butonuna basmanız gerekmektedir. Kaydetmiş olduğunuz tablo yerleşimini yeniden yüklemek istiyorsanız, tablo üzerinde mouse sağ tıkladığınız zaman açılan ekranda Kayıtlı Tablo Yerleşimini Yükle” butonuna basmanız gerekmektedir. Raporlarınızda gerekli filtrelemeleri yaptıktan sonra verilerinizi M.S. Excel, Open Office veya HTML formatında dışarıya aktarabilirsiniz. Bu işlem için ise tablo üzerine mouse sağ tıklayarak açılan ekrandan ilgili işlemi seçmeniz gerekmektedir.

2.2. Filtre Özelleştirme İşlemleri

Rapor alanlarında filtreleme işlemleri için de bazı özel ayarlamalar yapabilirsiniz.Filtreleme alanlarının pek çoğunda bulunan filtre özelleştirme işlemi sayesinde aradığınız veriye çok daha kolaylıkla ulaşma imkanınız vardır. Filtre özelleştirme işlemi için filtreleme alanındayken klavyenizin F7” tuşuna basınız. Karşınıza açılacak olan Filtre Düzenleme”ekranından ilgili karşılaştırma kriterini seçerek tamam butonuna basınız. Filtre düzenleme işlemini örnekle açıklayalım;

Örnek:

 • Gelir / gider raporu alanında hesap adı ABC ile başlayan hesaplarınızı listelemek istiyorsunuz.Hesap Adı” alanına tıklayarak klavyenizden F7” tuşuna basınız. Karşınıza açılacak olan Filtre Düzenleme” alanından LIKE %”seçim yapınız. 
 • Gelir / gider raporu alanında hesap adı sadece ABC olan hesaplarınızı listelemek istiyorsunuz. “Hesap Adı”alanına tıklayarak klavyenizden F7” tuşuna basınız. Karşınıza açılacak olan Filtre Düzenleme” alanından =”i seçim yapınız. 
 • Gelir / gider raporu alanında hesap kodu 123'den küçük olan hesaplarınızı istelemek istiyorsunuz. Hesap Kodu”alanına tıklayarak klavyenizden F7”tuşuna basınız. Karşınıza açılacakolanFiltre Düzenleme”alanından< ”ü seçim yapınız.
 •  Gelir / gider raporu alanında hesap kodu 123'den büyük olan hesaplarınızı listelemek istiyorsunuz. Hesap Kodu”alanına tıklayarak klavyenizden F7” tuşuna basınız. Karşınıza açılacak olan Filtre Düzenleme”alanından> ”ü seçim yapınız. 
 • Gelir / gider raporu alanında hesap kodu 123'e eşit olmayan hesaplarınızılistelemek istiyorsunuz. Hesap Kodu” alanına tıklayarak klavyenizden F7”tuşuna basınız. Karşınıza açılacak olan Filtre Düzenleme”alanından <> ”ü seçim yapınız. 
 • Gelir / gider raporu alanında hesap kodu 123'den küçük veya 123'e eşit olan hesaplarınızı listelemek istiyorsunuz.Hesap Kodu”alanına tıklayarak klavyenizdenF7” tuşuna basınız.Karşınıza açılacak olanFiltre Düzenleme”alanından <= ” i seçim yapınız. 
 • Gelir / gider raporu alanında hesap adı ABC olan hesabınız dışındaki tüm hesaplarınızı listelemek istiyorsunuz. Hesap Adı”alanına tıklayarak klavyenizden “F7” tuşuna basınız. Karşınıza açılacak olan “Filtre Düzenleme”alanından NOT LIKE %” yi seçim yapınız. 
 • Gelir / gider raporu alanında hesap adı içerisinde ABC geçen hesaplarınızı listelemek istiyorsunuz. Hesap Adı”alanına tıklayarak klavyenizden F7”tuşuna basınız. Karşınıza açılacak olan Filtre Düzenleme”alanından LIKE %%”yi seçim yapınız. 
 • Gelir / gider raporu alanında hesap adının herhangi bir yerinde ABC geçmeyen hesaplarınızı listelemek istiyorsunuz. Hesap Adı”alanına tıklayarak klavyenizden F7” tuşuna basınız. Karşınıza açılacak olanFiltre Düzenleme”alanından NOT LIKE %%” yi seçim yapınız. 
 • Gelir / gider raporu alanında hesap adı boş olan hesaplarınızı listelemek istiyorsunuz. “Hesap Adı”alanına tıklayarak klavyenizden F7”tuşuna basınız. Karşınıza açılacak olan “Filtre Düzenleme”alanından IS NULL”u seçim yapınız. 
 • Gelir / gider raporu alanında hesap adı dolu olan hesaplarınızı listelemek istiyorsunuz.“Hesap Adı” alanına tıklayarak klavyenizden F7”tuşuna basınız. Karşınıza açılacak olan Filtre Düzenleme”alanından IS NOT NULL”u seçim yapınız.

Aynı şekilde filtreleme özelleştirme yapabildiğiniz tüm filtreleme alanlarında bu işlemleri uygulayabilirsiniz.

 

2.3. Filtreleme Seçeneklerini Kaydetme İşlemleri

Program içerisinde raporlarda sık kullandığınız filtreleme seçeneklerini kaydederek daha sonra bu kriterlere pratik bir şekilde erişebilme imkanınız vardır. Bunun için gerekli filtreleme kriterlerinizi girerek filtreleme aldıktan sonra, alt tarafta bulunan Filtreleme Seçenekleri”alanına geliniz. Filtreleme Seçeneği Kaydet”butonuna basarak Yeni Kriter”i seçiniz.Kayıt Adı”alanına filtreleme seçimlerinizle ilgili anımsatıcı herhangi bir bilgi giriniz ve “OK” butonuna basınız. Daha sonra bu kriteri geri yükleme işlemi için“Filtreleme Kriteri Yükle” butonuna basmanız yeterlidir.

Not : Tarih filtrelemelerinde günün tarihini atmak için, tarih nesnelerine; "11.11.1111" şeklinde giriş yapmalısınız.

 

2.4. Silinen Kayıtları Geri Alma İşlemleri

Program içerisinde pek çok alanda yanlışlıkla sildiğiniz verilerinizi geri alabilmektesiniz. Bu işlem için, raporlama alanlarında bulunanYetkili” sekmesine geliniz.Silinen Kayıtları Göster” seçeneğini işaretleyerek filtreleme yapınız. Karşınıza sildiğiniz verileriniz listelenecektir. Aktif Kaydı Geri Al” butonuna basarak silinen kaydı geri alabilir, Aktif Kaydı Veritabanından Sil” butonuna basarak tamamen veri tabanından kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

 

3. KULLANIMI

Programı kullanabilmeniz için ilk öncelikle hesap planı oluşturmanız gerekmektedir. Hesap planı oluşturduktan sonra fiş kayıtlarınızı yapabilirsiniz. Hesap planını oluşturmak için Tanımlar”alanına gelmeniz gerekmektedir.

 

3.1. Tanımlar

       3.1.1​​​​​​.  ​Hesap Planı

 

 

İşletme defteri gelir/gider girişleri için kullanılacak hesap kodları bu menüden tanımlanır.Kullanacağınız hesaba ait hesap kodu, hesap adı, birimi, KDV oranı ve hesap türünü yazdıktan sonra Kaydet”butonuna basarak kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tek düzen hesap planında olduğu gibi ana hesap ve yardımcı hesap tanımlayabilirsiniz. Hesap adını değiştirmek istersenizHesap Adı”yazan alanın sonundakiDeğiştir” butonuna basarak değişikliği gerçekleştirebilirsiniz.Alt hesap tanımlamak için hesap kodunu yazarken tanımlayacağımız hesabın ana hesap kodunu,hesap kodunun başına yazmanız gerekmektedir.

Örnek: 01 xxxx olarak bir ana hesabınız var. Bu hesaba ait alt hesap tanımlarken hesap koduna 01 001 yyyy olarak tanımlamalısınız. 01 koduna bakarak alt hesabın hangi hesaba ait olduğu otomatik sistem tarafından belirlenir. Böylece üst hesap koduna müdahale edilememektedir. Hesap planında ana hesaplar yeşil renkte, alt hesaplar ise bordo renkte görünmektedir.

 

3.1.2. KDV Tanımları

Gelir ve gider girişlerinde kullanacağınız KDV oranlarını kaydedebileceğiniz alandır. “KDV Oranı”kutucuğuna kullanacağınız oranı yazarak Kaydet” butonuna basınız. Yeni bir KDV oranı girmek içinYeni Kayıt Ekle” butonuna basınız.

 

3.1.3. Açıklama Tanımları

Gelir ve gider girişlerinde kullanacağınız standart açıklamaları kaydedebileceğiniz alandır.Açıklama”alanına kullanacağınız açıklamayı yazarak Kaydet” butonuna basınız. Yeni bir açıklama girmek için Yeni Kayıt Ekle”butonuna basınız.

 

3.2. İşlemler

        3.2.1 Gelir Girişleri

 

 

 

Gelirleri kaydetmek için kullanabileceğiniz alandır. Satışını yapmış olduğunuz ürünleriniz geliri ifade ettiği için satışlarınızı da bu alandan kaydetmeniz gerekmektedir. Gelir girişi yapmak için Ekle” butonuna basınız. Kayıt ve evrak tarihi otomatik olarak sistem tarihini alacaktır. Geçerli Ay” alanından ay seçimi yapmışsanız evrak tarihini belirttiğiniz aya göre verecektir. Hesap Kodu”alanından gelir girişi yapacağınız hesap kodunu seçiniz. Alınan Ücret ve Diğer Gelirler” alanına gelir rakamını yazınız. Ürün satışından bir gelir elde etmişseniz,Satılan Emtia Bedeli”alanına satış tutarını yazınız. KDV oranını hesap tanımı yaparken belirlemişseniz otomatik olarak gelecektir.

Hesap tanımı yaparken KDV oranını seçmemişseniz manuel olarak KDV oranı seçimi yapmanız gerekmektedir. KDV Dahil”seçeneğini işaretlemeniz durumunda satılan emtia bedelinden KDV tutarını düştükten sonraToplam”kutucuğuna çıkan sonucu yazacaktır. Gelirlerinizle ilgili diğer bilgileri de girdikten sonra Kaydet”butonuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

           3.2.2 Gider Girişleri

 

 

Giderleri kaydetmek için kullanabileceğiniz alandır. Alışını yapmış olduğunuz ürünleriniz gideri ifade ettiği için satışlarınızı da bu alandan kaydetmeniz gerekmektedir. Gider girişi yapmak için Ekle” butonuna basınız. Kayıt ve evrak tarihi otomatik olarak sistem tarihini alacaktır. Geçerli Ay”alanından ay seçimi yapmışsanız evrak tarihini belirttiğiniz aya göre verecektir. Hesap Kodu”alanından gider girişi yapacağınız hesap kodunu seçiniz.Masraflar” alanına gider rakamını yazınız.Ürün satışından bir gider elde etmişseniz,Satın Alınan Emtia Bedeli”alanına alış tutarını yazınız.KDV oranını hesap tanımı yaparken belirlemişseniz otomatik olarak gelecektir.Hesap tanımı yaparken KDV oranını seçmemişseniz manuel olarak KDV oranı seçimi yapmanız gerekmektedir.“KDV Dahil”seçeneğini işaretlemeniz durumunda satılan emtia bedelinden KDV tutarını düştükten sonra Toplam”kutucuğuna çıkan sonucu yazacaktır. Giderlerinizle ilgili diğer bilgileri degirdikten sonra Kaydet”butonuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

3.2.3. Dönem Başı Girişleri

Dönem başı mal mevcudunuzu kaydetmek için kullanabileceğiniz alandır. Gider girişi yapmak içinEkle”butonuna basınız. Kayıt ve evrak tarihi otomatik olarak sistem tarihini alacaktır.Geçerli Ay”alanından ay seçimi yapmışsanız evrak tarihini belirttiğiniz aya göre verecektir.Hesap Kodu”alanından gider girişi yapacağınız hesap kodunu seçiniz.Dönem başı mal mevcudunuzu, Satın Alınan Emtia Bedeli”alanına yazınız. KDV oranını hesap tanımı yaparken belirlemişseniz otomatik olarak gelecektir. Hesap tanımı yaparken KDV oranını seçmemişseniz manuel olarak KDV oranı seçimi yapmanız gerekmektedir. KDV Dahil”seçeneğini işaretlemeniz durumunda satılan emtia bedelinden KDV tutarını düştükten sonra Toplam”kutucuğuna çıkan sonucu yazacaktır. Dönem başı girişinizle ilgili diğer bilgileri de girdikten sonra “Kaydet” butonuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

3.2.4. Satıştan İadeler

Satıştan iade aldığınız ürünleri kaydetmek için kullanabileceğiniz alandır. İade girişi yapmak için Ekle”butonuna basınız. Kayıt ve evrak tarihi otomatik olarak sistem tarihini alacaktır. Geçerli Ay” alanından ay seçimi yapmışsanız evrak tarihini belirttiğiniz aya göre verecektir. Hesap Kodu”alanından iade girişi yapacağınız hesap kodunu seçiniz.

Masraflar” alanına gider rakamını yazınız.Ürün iadesinden bir gider elde etmişseniz, “Satın Alınan Emtia Bedeli”alanına alış tutarını yazınız.KDV oranını hesap tanımı yaparken belirlemişseniz otomatik olarak gelecektir. Hesap tanımı yaparken KDV oranını seçmemişseniz manuel olarak KDV oranı seçimi yapmanız gerekmektedir. “KDV Dahil”seçeneğini işaretlemeniz durumunda satılan emtia bedelinden KDV tutarını düştükten sonra Toplam”kutucuğuna çıkan sonucu yazacaktır. İade ile ilgili diğer bilgileri de girdikten sonra Kaydet”butonuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

3.2.5. Alıştan İadeler

Alıştan iade aldığınız ürünleri kaydetmek için kullanabileceğiniz alandır. İade girişi yapmak için Ekle”butonuna basınız. Kayıt ve evrak tarihi otomatik olarak sistem tarihini alacaktır. Geçerli Ay” alanından ay seçimi yapmışsanız evrak tarihini belirttiğiniz aya göre verecektir. Hesap Kodu”alanından iade girişi yapacağınız hesap kodunu seçiniz.

Ürün iadesinden bir gider elde etmişseniz, Satılan Emtia Bedeli”alanına tutarını yazınız. KDV oranını hesap tanımı yaparken belirlemişseniz otomatik olarak gelecektir. Hesap tanımı yaparken KDV oranını seçmemişseniz manuel olarak KDV oranı seçimi yapmanız gerekmektedir. KDV Dahil”seçeneğini işaretlemeniz durumunda satılan emtia bedelinden KDV tutarını düştükten sonraToplam”kutucuğuna çıkan sonucu yazacaktır. Giderlerinizle ilgili diğer bilgileri de girdikten sonraKaydet”butonuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

3.2.6. Dönem Sonu Envanteri

 

 

Dönem sonunda hesaplarınızın net bakiyelerini görüntüleyebileceğiniz alandır. Otomatik Hesapla”butonuna basarak hesap bakiyelerinin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz, en ucuz alış fiyatına, en pahalı alış fiyatına, ortalama fiyatına ve ortalama ağırlıklı fiyatına göre rapor alabilirsiniz. Envanter alabilmeniz için hesap türü “Mal Alışı”olan hesabınıza hareket girişi yapılmış olması gerekmektedir. Yukarıda bulunan Topla” butonuna basarak envanter toplamını alabilirsiniz. Yazdır”butonu sayesinde, envanterinizi yazdırabilirsiniz. Sırala” butonu sayesinde ise listelenmiş olan hesapları sıralayabilirsiniz.

 

3.2.7. Transfer Dosyasından Hareket Ekle

 

 

Transfer dosyasından oluşturmuş olduğunuz hareketleri eklemek için bu alanı kullanabilirsiniz. Dosya Yolu”alanından transfer dosyasının yolunu seçim yaptıktan sonra,Transfer Dosyasını Al” butonuna basarak hareket aktarımını gerçekleştirebilirsiniz. Bu kısım, AKINSOFT E-Site programı ile entegre çalışma durumunda kullanılmaktadır.AKINSOFT E-Site programında oluşturulan transfer dosyasından Wolvox İşletme Defteri programına hareket aktarımı bu kısımdan yapılabilir.

 

3.2.8 Excel Dosyasından Hareket Ekle

 

 

Bu kısım, bir Microsoft Excel (.xls) ya da Open Office Calc (.ods) hesap tablosu belgesinden Wolvox İşletme Defteri programına hareket aktarımı amacıyla kullanılmaktadır. Bilgilerin programa aktarılabilmesi için programdaki alan adları, hesap tablosu belgesinde sütunlar şeklinde olmalı ve her satırda bir harekete ait bilgiler bulunmalıdır. Bu pencerede “Dosya Yolu” alanındaki butonuna tıklanarak hareket bilgilerinin bulunduğu hesap tablosu belgesi seçilir. Sonrasında “Excel Türü” alanından hesap tablosu türü seçilmelidir. Hesap tablosu belgesindeki ilk satırda, alan adlarını içeren sütun başlıkları var ise “İlk satır başlıkları içerir” kutusu işaretlenmelidir. “Bilgilerin alınacağı çalışma sayfası” alanına,hesap tablosu belgesinde alınacak bilgilerin bulunduğu sayfanın numarası girilmelidir. Programa aktarılması istenen alanlar, “Aktar” sütunundaki hücrelerine çift tıklanıp işaretlenmelidir. “Excel Sütunu” hücresine iki kez tek tıklanıp açılır listeden, ilgili alanın hesap tablosu belgesinde bulunduğu sütun seçilmelidir. Aktarılacak hesap tablosu belgesinde:

“Giriş Tipi” sütununda

“Gelir Girişi” için 1, “Gider Girişi” için 2, “Satıştan İadeler” için 3, “Alıştan İadeler” için 4 belirtilmelidir.

“Hareket Tipi” sütununda

Normal hareket için 1, “Demirbaş Satış karı / zararı” için 2, “Amortisman” hareketi için 3 belirtilmelidir.

 

Sonrasında Transfer Dosyasını Al butonuna tıklanarak hareketler programa aktarılabilir.

 

3.3. Raporlar

     3.3.1. Hesap Mizanı

 

 

Hesap mizanı dökümü gelir ve gider rakamlarının hesaplara göre dağılımını raporlayabileceğiniz alandır.Evrak Tarihi”alanından tarih seçimi yaparak sadece belirttiğiniz tarih aralığında hesap mizanı alabilirsiniz. Detay Hesaplar”alanında bulunan seçeneklerden seçim yaparak görüntülenecek olan mizanın detaylarını belirleyebilirsiniz. Yukarıda bulunan Yazdır”butonu sayesinde mizan çıktısını alabilirsiniz.

 

3.3.2. Hesap Özeti

 

 

Belirlenen tarih itibariyle o döneme ait gelir/gider, amortisman, demirbaş satış kar/zararı rakamları dikkate alınarak hazırlanır. Böylelikle, geçici verginin hesaplanması ve beyannamenindoldurulması için büyük kolaylık sağlanmış olur. Dönem sonu mal mevcudu ortalama kar haddine göre yada manuel olarak hesaplanabilir. Hesaplama işlemi bittikten sonra Hesap Özeti Kaydedilsin Mi ?”sorusu gelecektir. Beyanname entegrasyonu için buevet” cevabını vermemiz gerekmektedir. Yukarıda bulunan “Yazdır” butonu sayesinde hesap özetini yazdırabilirsiniz.

 

 

3.3.3. İşletme Defteri

Kaydetmiş olduğunuz tüm gelir, gider, dönem başı mal mevcudu, satıştan iade ve alıştaniade fişlerinin özetini alabileceğiniz alandır.Döküm Tarihi”alanına tarih aralığı girdikten sonra,Yazdır”butonuna basarak çıktı alabilirsiniz. Eğer gelir ve gideri tek bir sayfalara yazdırmak istiyorsanızYazdırma Şekli”alanındanA4 Gelir/Gider Birleşik” seçeneğini, gelir ve gideri ayrı ayrı sayfalara yazdırmak istiyorsanızA4 Gelir/Gider Ayrı Sayfalarda”seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.Her ayı yeni sayfadan başlat”  seçeneğini işaretlemeniz durumunda belirttiğiniz tarih aralığında yer alan her ay ayrı ayrı sayfalarda raporlanacaktır.

 

3.3.4. OKH Raporu

 

 

Açılımı Ortalama kar haddi raporu'dur. Belli bir kar oranına dayalı, kar/zarar ve dönem sonu mal mevcudu belirleme raporudur. Hesapla” butonuna basarak belirtmiş olduğunuz dönem bitiş tarihine göre hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

3.3.5. Gelir/Gider Raporu

 

 

Gelir gider raporu sayesinde işletmenizdeki genel giderlerinizi ve sair gelirlerinizi (masraflar ve alınan ücret diğer gelirlerinizin) raporunu alabilirsiniz.Alt Toplamlar” alanından Toplam gelir ve gideri alabilirsiniz. İsterseniz Gelir Gider”alanından sadece gelirleri, sadece giderleri veya tümünü seçerek listeleyebilirsiniz. Hesap kodu, hesap adı, açıklama, evrak numarası gibi bilgilere göre de listeleme imkanınız bulunmaktadır. Gerekli kriterleri girdikten sonra, alt tarafta bulunan Filtrele” butonuna basarak sorgulama yapabilirsiniz. Yukarıda bulunanHrk. Aç”butonundanhareket açabilir,Yazdır” butonundan raporu yazdırabilirsiniz.

 

3.3.6. Mal Hesap Ekstresi

 

 

Mal hesap ekstresi sayesinde alış ve satışını yapmış olduğunuz ürünlerinizin alış miktarlarını, alış tutarlarını, satış miktarlarını, satış tutarlarını ve kalan miktarlarını raporlayabilirsiniz. İsterseniz Alış / Satış” alanından sadece alışları, sadece satışları veya tümünü seçerek listeleyebilirsiniz. Hesap kodu, hesap adı, açıklama, evrak numarası gibi bilgilere göre de listeleme imkanınız bulunmaktadır. Devir (Dönem Başı) hareketlerini de göster”seçeneğini işaretleyerek dönem başı girişlerinizin de mal hesap extresine yansımasını sağlayabilirsiniz. Gereklikriterleri girdikten sonra, alt tarafta bulunan Filtrele” butonuna basarak sorgulama yapabilirsiniz.Yukarıda bulunan “Hrk. Aç”butonundan hareket açabilir, Yazdır” butonundan raporu yazdırabilirsiniz.

 

3.3.7. KDV Raporu

KDV matrahlarınızı, KDV oranına göre raporlayabilme ve KDV tutarlarınızın toplamlarını alabileceğiniz rapordur. İsterseniz KDV Tipi”alanından sadece hesaplanan veya indirilecek olanları seçerek listeleyebilirsiniz. Hesap kodu, hesap adı, açıklama, evrak numarası gibi bilgilere göre de listeleme imkanınız bulunmaktadır. Gerekli kriterleri girdikten sonra, alt tarafta bulunanFiltrele”butonuna basarak sorgulama yapabilirsiniz. Yukarıda bulunan Hrk. Aç” butonundan hareket açabilirsiniz.

 

3.3.8. Satış Analizi

Satış analizi raporu sayesinde en yüksek alış faturalarınızı, en düşük alış faturalarınızı, en yüksek satış faturalarınızı ve en düşük satış faturalarınızın raporunu alabilirsiniz. Evrak Tarihi”alanından tarih belirleyerek sadece belirttiğiniz tarih aralığında rapor alabilir, en düşük alış ve satış alanlarından görüntülenecek hareket sayısını belirtebilirsiniz. Yukarıda bulunan Yazdır”butonundan çıktı alabilirsiniz.

 

3.4.Diğer İşlemler

3.4.1.Serbest Meslek Makbuzu

 

 

Bu kısım, Wolvox İşletme Defteri programını kullanan mali müşavirlerin, mükelleflerine göndereceği serbest meslek makbuzunu hazırlaması, muhasebelendirmesi ve yazdırması amacıyla kullanılmaktadır. Bu pencerede “Firma Bilgileri” kısmında bulunan bul butonuna tıklanarak ya da klavyeden "F5" tuşuna basılarak makbuzun gönderileceği şirket seçilebilir. Diğer İşlemler menüsünden "Makbuz Sabitleri" kısmında bu şirkete ait sabit değerler girilmişse bu değerler, şirket seçildiğinde makbuz kaydı üzerine otomatik gelecektir. İlgili alanlara giriş yapılarak kayıt tamamlanabilir. Yapılan makbuz kaydının, muhasebe kaydının da oluşturulması isteniyorsa“Muhasebe Kaydını Oluştur” kutusu işaretlenmelidir. Bu kısımdaki “Brüt Ücret Hes.Kodu” alanından hesap tipi “Genel Gider” olan bir hesap seçilmelidir. Ayrıca muhasebe kaydının oluşturulabilmesi için Wolvox Kontrol Paneli programında “Şirket Kayıt İşlemleri” penceresindeki “Muhasebeci” alanından ilgili muhasebeci kaydı seçilmelidir. Muhasebeci kayıtları, yine Wolvox Kontrol Paneli programındaki Yetkili Muhasebeci Kayıt kısmından yapılabilir. “Muhasebe Kaydını Oluştur” kutusu işaretli olarak yapılan kayıtlarda makbuzun net ücret tutarı, ilgili şirkete gider girişi olarak işlenecektir. Ayrıca işlenen gider kaydının detay bilgileri de otomatik oluşturulacaktır. Makbuzu yazdırmak için sağ üstteki Yazdır butonuna tıklanabilir. Makbuz yazdırıldığında ya da “Ön İzleme” işlemi yapıldığında “Yazdırıldı” kutusu otomatik işaretlenecektir.

 

3.4.2. Makbuz Listesi

 

 

Bu rapor penceresinde, kaydedilmiş olan serbest meslek makbuzları görülebilir. Kriterler belirtilerek filtreleme yapılabilir. Listelenen kayıtlarda ilgili satırın üzerine çift tıklandığında ya da sağ üstteki Makbuzu Aç butonuna tıklandığında seçili durumda olan satıra ait kayıt penceresi açılarak gösterilecektir. Bu kısımda alttaki Toplu Makbuz Oluştur butonuna tıklanarak açılan pencereden seçilecek şirketler için tek seferde makbuz kaydı oluşturulabilir. Bu butondan makbuz kaydı oluşturabilmek için Diğer İşl. * Makbuz Sabitleri kısmında şirkete ait sabit değerler girilmiş olmalıdır. Toplu Makbuz Yazdır butonuna tıklanarak listelenmiş olan makbuz kayıtları, topluca yazıcıya gönderilebilir. Muhasebe Kaydını Oluştur butonuna tıklanarak listelenmiş olan makbuz kayıtlarının muhasebe kayıtları, tek seferde oluşturulabilir. Bu butona tıklandığında soldaki “Yevmiye Fişini Oluştur” kriteri “Hayır” olarak otomatik seçilecek ve tekrar filtreleme yapılacaktır. Buradan anlaşılacağı gibi muhasebe kayıtlarının tek seferde bu kısımdan oluşturulabilmesi için mevcut makbuz kayıtlarındaki “Muhasebe Kaydını Oluştur” kutusu işaretli olmamalıdır.

 

3.4.3.Makbuz Sabitleri

 

 

Bu kısım, serbest meslek makbuzları oluşturulurken kullanılacak sabit değerler varsa belirtilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu pencerede solda ilgili şirket seçili durumda iken sabit değerler ilgili alanlara girilerek kaydedilebilir. Muhtasar beyanname için ayar, sağ üstteki Muht.Ayar butonuna tıklanarak girilebilir. Bu kısımdan girilecek değerler, “Serbest Meslek Makbuzu” penceresinde şirket seçildiğinde ilgili alanlara otomatik aktarılacaktır. Ayrıca Diğer İşl. * Makbuz Listesi kısmında toplu makbuz oluşturabilmek için yine bu kısımda şirketlere ait sabit değerler girilmiş olmalıdır.

 

3.4.4.Kira Tanımları

 

 

Bu kısım, çalıştığı işyerini kiralık olarak tutmuş mükelleflerinin kira stopajlarını takip edilebilmesi amacıyla mali müşavirleri tarafından kullanılmaktadır. Bu pencerede soldan ilgili şirket seçilerek sağdaki alanlara ilgili bilgiler girilerek kaydedilmelidir. Sağ üstteki Kira Ayar butonuna tıklanarak “Kira Belge Tür Kodu” ayarı belirtilebilir.

Ödeme Bilgilerini Otomatik Oluştur butonuna tıklandığında program, “Kira Ücreti” alanına girilmiş olan net ya da brüt tutar üzerinden “Stopaj Oranı” alanına girilmiş orana göre ve “Bşl./Btş.Tarihi” alanındaki tarih aralığı için alttaki grid tablo kısmında ödeme ve stopaj bilgilerini oluşturacaktır. Oluşturulan ödeme bilgileri, en alttaki Kaydet butonuna tıklanarak kaydedilmelidir. Ödeme işlemine dair muhasebe kaydı oluşturulabilmesi için sağ üstteki “Muhasebe Kaydını Oluştur” kutusu işaretli olmalıdır. Ödeme bilgilerine uygun olarak muhasebe kayıtları; Diğer İşl. * Kira Listesi kısmından yapılmaktadır.

Herhangi bir ödeme kaydının, muhasebe kaydı oluşturulmadan ya da mevcut muhasebe kaydı silinmeden durumunun değiştirilmesi için “Ent.Yapıldı” sütunundaki “Evet” ya da “Hayır” ibaresinin üzerine çift tıklanabilir. Bu şekilde durumu değiştirilen kayıtların muhasebe kaydı oluşmuş olmayacak ya da mevcut muhasebe kaydı silinmiş olmayacaktır. Bu işlemler için ilgili kısımlar (Kira Listesi ya da Gider Girişleri) kullanılmalıdır.

 

3.4.5.Kira Listesi

 

 

Bu kısım, oluşturulan kira tanımlarını görebilmek ve kira ödeme işlemine dair tek ya da toplu muhasebe kaydı oluşturabilmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu kısımda filtreleme yapıldığında tüm şirketlere ait kira tanımları listelenecektir. Soldaki alanlardan istenildiği şekilde kriter belirtilerek filtreleme yapılabilir. Listelenen kayıtlarda ilgili satırın üzerine çift tıklandığında ya da sağ üstteki Kaydı Aç butonuna tıklandığında seçili durumda olan satıra ait tanım penceresi açılarak gösterilecektir.

Listelenen kira tanımlarının üzerine tıklandığında alttaki “Ödeme Bilgileri” bölmesinde o tanıma ait oluşturulmuş ödeme bilgileri görülecektir. En altta “Toplu İşlemler” kısmında bulunan “Ödeme Tarihi” alanına, ödeme bilgilerinde yer alan bir ödeme tarihi girilerek Muhasebe Kaydını Oluştur butonuna tıklandığında program, üstte filtrelenmiş olan tüm şirketlerin ödeme tanımlarında, “Ödeme Tarihi” alanına girilen tarihe kadar ödeme yapılmamış olan tüm kayıtları filtreleyecektir ve filtrelenmiş kayıtlara ait muhasebe kayıtlarının oluşturulması için soru iletisi görüntüleyecektir. Soruya “Evet” yanıtı verildiğinde muhasebe kayıtlarını oluşturarak “Ent.Yapıldı” sütunundaki durumlarını “Evet” yapacaktır.Muhasebe Kaydını Oluştur butonuna tıklandığında kira tanımının filtrelenebilmesi için tanımdaki “Muhasebe Kaydını Oluştur” kutusu işaretli olmalıdır. Oluşturulan muhasebe kayıtları ve detay bilgileri, ödeme tarihlerine ait “Gider Girişleri” kısmında görülebilir.

3.5.Yetkili

3.5.1. Genel Ayarlar

 

      

Programla ilgili bir takım ayarlamalarınızı yapabileceğiniz alandır. “Parasal Ayarlar” sekmesinden para biriminiz için kullanılacak basamak sayısını belirleyebilirsiniz. Program Ayarları”sekmesinden hareketler için tarih kontrolü ayarını yapabilirsiniz.Aktif Yıl Haricine İzin Verme”seçeneği sayesinde veri girişi esnasında bilgisayarınızın tarihi ile programın çalışma yılı tarihi arasında kontroller çalışmakta ve programın çalışma yılı dışındaki yıllara veri girişine izin vermemektedir. Sorarak Onay Al”seçeneği sayesinde aktif yıl dışındaki yıllara veri girişlerinde karşınıza uyarı ekranı gelmekte ve onaylamanız durumunda işleme izin vermektedir.

 

3.5.2. Yazıcı Ayarları

Çıktı almak için kullanacağınız iğneli yazıcılar için font seçimi yapabileceğiniz alandır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu bilgi yararlı oldumu ?