Telegram Entegrasyonu

Eklenme Tarihi : 17.09.2018
Görüntülenme Sayısı : 1579

Wolvox Restoran - Telegram Entegrasyonu 

Telegram entegrasyonu kullanıcı veya garsonların  yetkilerinin olmadığı durumlarda yetkili kişilerden Telegram mesajlaşma uygulaması üzerinden otomatik yetki isteyen bir sistemdir.

 

İşlem Onay Mesajları için Geçerli Olan İşlemler

İndirim İşlemleri

Ürün İptal İşlemleri

Fiş Tipi Değişikliği

İkram ve Ödenmez İşlemi

Adisyon İptal İşlemi

                     

Entegrasyonu kullanabilmek için ilk öncelik ile Telegram üzerinden API adresi alınması gerekmetedir.

Telegram uygulamasını IOS, Android ve masaüstü pc de kullanabilirsiniz. Uygulamayı telefonunuza uygulama mağazalarından indirerek çalıştırınız ve arama alanından @BotFather sohbet penceresini açınız. @BotFather size bot oluşturmanız için yardımcı olacaktır. 

ÖNEMLİ : Bot oluşturma işlemi restoran yetkilisinin telefonunda yapılmalıdır. Çözüm ortaklarımız kesinlikle kendi telefonlarından bu işlemi yapmamalıdırlar.

1 - Uygulama üzerinden size BotFather tarafından ilk gelen mesaja aşağıda gösterildiği üzere /start yazınız.

 

 

2- İlk işlemden sonra size 2. mesaj iletilecektir. İkinci mesaja aşağıda gösterildiği üzere cevap veriniz. (/newbot yazarak mesajı gönderiniz)

 

 

3-  /newbot komutundan sonra @BotFather size bot adını soracaktır. Botunuzun ismini yazarak gönderiniz. İsim verirken en önemli nokta Bot kelimesini ismin sonunda eklemenizdir.

 

4- Sonraki  işlem olarak aşağıda resimde belirtildiği üzere alınan BOT adresini, işlem onay mesajlarının gideceği Yetkili kişilere iletiniz. Restoran programı ayarlarından API adresi girildikten sonra bot adresine tıklanarak start verilecektir. 

 

5- Bu işlemden sonra 3. adımda belirtilen USE This TOKEN ile başlayan mesajdaki API adresi Restoran programı Ayarlar - Kullanım Ayarları alanında bulunan Telegram Bot alanında ki API KEY alanına yazılır.

 

 

6-  Yetkili kişi kendi telegram uygulamasında 3.maddede belirtilen bot adresine tıklayarak aşağıda belirtildiği üzere start komutunu uygular.

 

7- Start komutunu uyguladıktan sonra /login yazarak Wolvox kullanıcı adı ve şifrenizi girebilirsiniz.

 

İşlem tamamlanmıştır. Artık garsonlarınızın ve kasiyerlerinizin yaptıkları işlemler sizin onayınıza sunulmak üzere cep telefonunuzda bulunan telegram uygulamasına gelecektir. Onay aşağıda ki pencere de seçilen kişilerden alınır.

 

Seçim yapılan kişiye aşağıdaki şekilde onay mesajı iletilir.

 

 

İşleme onay vermemeniz durumunda Restoran programımızda aşağıdaki gibi mesaj çıkacaktır. Onay verildiği durumda şifre ekranı otomatik olarak kapanıp işleme devam edilecektir.

 

 

Not: "libeay32.dll" ve "ssleay32.dll" dosyalarını indirerek programınızın kurulu olduğu dizine (program.exe yanına) yapıştırılması gerekmektedir.

İndirme Adresi : https://indy.fulgan.com/SSL/Archive/openssl-0.9.8r-i386-win32-rev2.zip

 

 

Etiketler

Bu bilgi yararlı oldumu ?