Reçete Tanımları

Eklenme Tarihi : 18.02.2018
Görüntülenme Sayısı : 1799

REÇETE TANIMLARI

 

Bul Bul botonundan faydalanarak reçete listesinde diğer reçeteleri listeleyebilir, seçim yapacağınız reçetenin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.
Güncelle Güncelle butonu ile aktif reçetede yapılan değiişikliklerin üst reçetelerinde güncellenmesini sağlayabilirsiniz.
Kopyala Kopyala butonu ile aktif reçetenin kopyasını oluşturabilirsiniz.
Formül Formül butonu ile reçete liste bölümünde eklenen stoklar için formül tanımı oluşturabilirsiniz.
Kısayollar Kısayollar butonu ile reçete tanımları ekranındaki işlemlere kısayol tuşları atayabilirsiniz.
Kapat Kapat butonu ile reçete tanımları ekranını kapatabilirsiniz.
Önceki/Sonraki Önceki/Sonraki butonları ile reçete tanımları arasında geçiş yapabilirsiniz.
Yeni Kayıt Yeni kayıt ekle butonu ile yeni bir reçete tanımı oluşturabilirsiniz.
Aktif Kaydı Sil Aktif kaydı sil butonu ile aktif reçete tanımını silebilirsiniz.
Aktif Kayıtta Düzenleme Yap Aktif kayıttta düzenleme yap butonu ile aktif reçete tanımında düzenleme yapılabilmesini sağlayabilirsiniz.
Kaydet Kaydet butonu ile aktif reçete tanımını kaydedebilirsiniz.
Düzenlemeyi İptal Et Düzenlemeyi iptal et butonu ile aktif reçete üzerinde yapılan değişikliği iptal edebilirsiniz.
Kaydı Yenile Kaydı yenile butonu ile aktif reçete kaydı üzerinde yenileme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Üretim Bilgileri

Üretim Kodu Üretimin takip edilebilmesi için atayabileceğiniz kodun yazılabildiği alandır.Kullanıcı tarafından manuel belirlenebilir.Program tarafından otomatik verilmesi için genel ayarlar MRP ayarları bölümünde yer alan 'Üretim kodunu otomatik ver' seçeneğinin işaretli olması gerekmektedir.
Üretim Adı Üretim adı üreteceğiniz stoğun seçilebildiği alandır.Kullanıcı tarafından manuel olarak da yazılabilir.
Üretim Durumu Üretim durumunun takip edildiği alandır.Reçete tanımları ekranında üretim durumu varsayılan olarak gelmekte ve değiştirilememektedir.
Üretim Miktarı Üretim yapılacak ürünün miktarını belirlediğiniz alandır.Reçete tanımlarında genellikle bir mamül için reçete oluşturulur.Üretim miktarı 100 olarak seçildiğinde reçetede bulunan mamul/yarımamul/hammadde miktarları sistem tarafından otomatik olarak hesaplanacaktır.
Açıklama Üretim için açıklama ekleyebileceğiniz alandır.
Diğer Maliyetler(Birim Bazında) Ürün,enerji,personel, fire ve geri dönüşüm maliyeti dışında üretime manuel olarak maliyet ekleyebileceğiniz alandır.Bu alandan eklenen maliyetler üretim maliyetini birim bazında etkilecektir. 

 

Üretim Reçetesi/Üretim Bilgileri

Aktif ürünün altına tek stok ekle

Aktif ürünün altına tek stok ekle seneneği ile aktif stoğun altına seçeceğiniz bir stok eklenebilir.

Aktif ürünün altına çoklu stok ekle Aktif ürünün altına çoklu stok ekle seçeneği ile aktif stoğun altına bir veya birden fazla stok ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
Reçete ekle Reçete ekle seçeneği ile aktif stoğun altına daha önce o stok için tanımladığınız reçeteyi ekleyebilirsiniz.Satışını yaptığınız mamul ürünler diğer üretimleriniz için yarımamul olarak kullanılıyor ise reçete ekleme seçeneği reçete tanımlama işlemlerinizde kolaylık sağlayacaktır.
Aktif ürünü değiştir Aktif ürünü değiştir seçeneği ile aktif stoğu seçimini yapacağınız bir stok ile değiştirebilirsiniz.
Alternatif Stoklar Alternatif stoklar seçeneği ile stoğa ait alternatif ürünlerin üretimde kullanılmasını sağlayabilirsiniz.Alternatif stoklar stok kartında bulunan alternatifler alanından eklenebilmektedir.Kullanıcı isteğine bağlı olarak alternatif stok tüm stoklar arasından da seçim yapılabilir.
Aktif ürünü taşı Aktif ürünü taşı seçeneği ile aktif stoğun reçetedeki yeri değiştirilebilir.Açılan ekranda ürünün taşınması istenilen yer belirlenerek taşı butonuna basılmalıdır.İptal butonu ile taşıma işlemi iptal edilebilir.
Aktif ürünü sil Aktif ürünü sil seçeneği ile aktif stok reçeteden silinebilir.
Sıralama değiştir Sıralama değiştir seçeneği ile aktif ürünün reçetedeki sıralaması değiştirilebilir.
Asorti eşleştirmeleri Asorti eşleştirmeleri ile asortili stokların üretimlerinde işlem kolaylığı sağlayabilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için ayrı bir makale hazırlanacaktır.
Sipariş eşleştirmleri Sipariş eşleştirmeleri seçeneği ile sipariş kaydında eklenen stok ek özelliklerinin üretime aktarılmasını sağlayabilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için ayrı bir makale hazırlanacaktır.

 

Üretim Reçetesi/Reçete Liste

Stok kartını aç butonu ile aktif stoğun kartını görüntüleyebilirsiniz.
Kullanılacak miktarları eşitle butonu üretim planlama esnasında kullanılabilir miktarı kullanılacak miktara eşitlemek için kullanılmaktadır.Kullanılabilir miktar seçilen depo için mamul/yarımamul/hammadde miktar kontrolü yaparak depoda bulunan miktarı göstermektedir(Depo seçimi yapılmadığında tüm depolar kontrol edilir).Kullanılacak miktar ise deponuzda bulunan stoklardan üretim için kullanacağınız miktarları yazabileceğiniz alandır.Deponuzda bulunan tüm stoklar üretimde kullanılacak ise kullanılacak miktarları eşitle butonu ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Excel'den bilgi al butonu ile stok kodu ve 1 yarımamul için miktar alan bilgilerini Excel'den reçeteye aktarabilirsiniz.Açılan ekranda Excel dosya yolunu seçmelisiniz.Stok kodu ve 1 yarımamul için miktar bilgilerinin bulunduğu sütun bilgisini seçtikten sonra bilgileri aktar butonuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
Özel alan ayarları butonu ile reçete listesinde özel alanlar oluşturabilirsiniz.
Stok bul butonu ile stok arama penceresini açabilirsiniz.Stok arama penceresinde seçilen stoğun reçete listesinde konumlanması sağlanmaktadır.Stok bul butonu hareket sayısı fazla olan reçetede işlem kolaylığı sağlamaktadır.
Hareket formül tanım butonu ile satır bazında formül tanımlayabilirsiniz.Tanımladığınız formüllerin tüm satırlarda hesaplanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Üretim Reçetesi/Rota(Operasyon)

Operasyon değiştir butonu ile aktif operasyonu seçeneğiniz operasyon ile değiştirebilirsiniz.
Operasyon ekle butonu ile yeni satıra seçeceğiniz operasyonu ekleyebilirsiniz.Operasyonlar ilk operasyondan son operasyona doğru eklenmelidir.
Hammaddeler butonu ile üretimde kullanacağınız hammaddeleri belirleyebilirsiniz.Reçete listesi oluşturma işleminde hammadde/yarımamul ve mamul ürünler otomatik olarak belirlenmektedir.Hammaddeler butonu ile belirlenen hammaddelerin iş merkezleri iş emri raporunda yazdırılabilmesi sağlanmaktadır.
Geri dönüşüm butonu ile operasyon sonrasında geri dönüşüm ile oluşan stokların eklenebilmesi sağlanmaktadır.
Teknik resim butonu ile operasyon bazında resim eklenebilmektedir.
Yukarı taşı/Aşağı taşı butonları ile birden fazla operasyon eklendiğinde operasyon sıralamasının değiştirilebilmesi sağlanmaktadır.

 

Özel tanımlar

  • Özel tanımlar alanı ile üretime eklemek istediğiniz detaylar için özel alanlar oluşturabilirsiniz.
  • Ayar butonu ile özel alan tanımları penceresini açabilirsiniz.Açılan pencerede özel alan adı , sıralaması ve veri tipi seçimini yaptıktan sonra kaydet botununa basarak kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.
  • Eklenen özel alanlar üretim raporlarında filtreleme seçeneklerine eklenerek reçeteleriniz arasında belirlediğiniz özelliklere göre raporlama seçeneği sağlayacaktır.

 

Ürün Ağacı

  • Ürün Ağacı alanı ile oluşturulan reçeteyi şema olarak görüntüleyebilirsiniz.
  • Operasyonları göster seçeneğini işaretleyerek ürün ağacında operasyonların da görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Resim önizleme butonundan faydalanarak ürün ağacı için yazdırma,kaydetme,paylaşma vb. işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • Ürün ağacınında sağ tıklayarak zemin ve yazı rengini belirleyebilir , ürün ağacınızı özelleştirebilirsiniz.

 

Maliyet

  • Maliyet alanından yararlanarak mamul,yarımamul ve hammadde maliyetlerini görüntüleyebilirsiniz.
  • Reçete tanımları ekranında planlanan maliyet görüntülenmektedir.Üretim tamamlandığında üretim sonrası maliyet ile planlanan maliyet arasında karşılaştırma maliyet ekranında yapılabilmektedir.

 

 

Etiketler

Bu bilgi yararlı oldumu ?