Makine Tanımları

Eklenme Tarihi : 19.02.2018
Görüntülenme Sayısı : 1038

MAKİNE TANIMLARI

Ara Ara butonundan faydalanarak makine listesinde diğer makineleri listeleyebilir, seçim yapacağınız makinenin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.
Kısayollar

Kısayollar butonu ile makine tanımlarındaki işlemlere kısayol tuşları atayabilirsiniz.

Kapat Kapat butonu ile makine tanımları ekranını kapatabilirsiniz.
Önceki/Sonraki Önceki/Sonraki butonları ile makine tanımları arasında geçiş yapabilirsiniz.
Ekle Ekle butonu ile yeni bir makine tanımı oluşturabilirsiniz.
Sil Sil butonu ile aktif makine tanımını silebilirsiniz.
Düzenle Düzenle butonu ile aktif makine tanımında düzenleme yapılabilmesini sağlayabilirsiniz.
Kaydet Kaydet butonu ile aktif makine tanımını kaydedebilirsiniz.
Vazgeç Vazgeç butonu ile aktif makine tanımı üzerinde yapılan değişikliği iptal edebilirsiniz.
Yenile Yenile butonu ile aktif makine kaydı üzerinde yenileme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgiler

Makine Adı Makinenin adının yazılabilediği alandır.
Seri No Makineye ait seri numarasının yazılabildiği alandır.
Alış Tarihi Makinenin fabrikaya alış tarihinin yazılabildiği alandır.
İş Merkezi Makinenin bağlı olduğu iş merkezinin seçilebildiği alandır.
Mesai Grubu Makinenin hangi mesai grup veya gruplarında çalışacağının belirlendiği alandır.Mesai grubu çoklu seçim olarak yapılabilmektedir.
Elektrik Tüketimi Makinenin saatte kaç kilowatt harcadığını tanımladığınız alandır.Üretimde elektrik tüketimi enerji maliyeti olarak yansıyacaktır.Enerji maliyetine elektrik tüketim maliyetinin eklenmesi için Genel Ayarlar Mrp Ayarları ekranında bulunan elektrik birim fiyatı girilmelidir.
Doğalgaz Tüketimi Doğalgazın saatte kaç metreküp harcadığını tanımladığınız alandır.Üretimde doğalgaz tüketimi enerji maliyeti olarak yansıyacaktır.Enerji maliyetine doğalgaz tüketim maliyetinin eklenmesi için Genel Ayarlar Mrp Ayarları ekranında bulunan doğalgaz birim fiyatı girilmelidir.
Personel Maliyeti Personel saatlik maliyetinin girilebildiği alandır.Makine çalışma süresi için personel maliyeti alanında yazılan saatlik ücret baz alınarak üretime personel maliyeti olarak yansıtılacaktır.
Operasyon Süreçlerine Mola Tanımlarını Ekle Operasyon süreçlerine mola tanımlarını ekle butonu ile mola saatlerinde makinelerin çalışmasını durdurabilirsiniz.Fabrikanızda mola tanımları ekranında belirttiğiniz mola saatlerinde makine üretimi duruyor ise bu seçeneği işaretlemeniz gerekmektedir.
Online İş Merkezi/Personel Yetkilendirme Personel yetkilendirme seçeneği ile makine bazında kullanıcı yetkilendirme yapabilrsiniz.Makine tanımları ekranında personel yetkilendirme ekranında seçilen personeller makineye ait tüm operasyonları yönetebilecektir.Personel yetkilendirme ekranında seçim yapılmaz ise iş merkezinde yetkilendirilen tüm personeller makine operasyonlarını yönetebilecektir.

 

 

Makinede İşlenebilen Stoklar

  • Makinede işlenebilen stoklar alanı ile reçete tanımlama ekranında rota belirlemede işlemlerin daha hızlı bir biçimde gerçekleştirilmesi sağlanabilir.
  • Bu ekranda eklenen stoğun tanımlı operasyon için belirlenen parti miktarı ve birim işleme süresi , reçete tanımları ekranında seçilen stokta operasyon ve makine seçimi yapıldığında otomatik olarak gelmektedir.

Yeni Stok Ekle Yeni stok ekle butonu ile makinede işlenen stokların eklenebilmesi sağlanmaktadır.Stok seçiminden önce operasyon seçim ekranı otomatik olarak gelmektedir.
Toplu Stok Ekle Toplu stok ekle butonu ile makinede işlenen stokların toplu olarak eklenebilmesi sağlanmaktadır.
Stok Değiştir Stok değiştir butonu ile aktif stoğun seçilen stok ile değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.
Operasyon Bul Operasyon bul butonu ile eklenen stok için operasyon seçebilir veya eklenen operasyonu değiştirebilirsiniz.
Kopyala Kopyala butonu ile başka bir makinede tanımlanan stoklar kopyalanabilmektedir.Örneğin fabrikanızda testere makinesinden iki adet bulunuyor ise birinci testere makinesinde tanımlanan stoklar ikinci tereste makinesine kopyalanarak işlem kolaylığı sağlanabilmektedir.
Excel'den Bilgi Al Excel'den bilgi al butonu ile makinede işlenebilen stokların seçtiğiniz Excel dosyasından aktarılabilmesi sağlanmaktadır.

 

Makine Personelleri

  • Makine personelleri alanı ile İnsan Kaynakları programınızda kaydettiğiniz personelleri makine personeli olarak atayabilir , personelleriniz için manuel bir değerlendirme yapabilirsiniz.
  • Makine personelleri arasında varsayılan personel belirleyerek reçete tanımları ekranında makine seçimi yapıldığında varsayılan personelinizin otomatik olarak gelmesini sağlayabilirsiniz.

Personel Ekle Personel ekle butonu ile makine personelleri alanına personel ekleyebilirsiniz.
Personel Değiştir Personel değiştir butonu ile aktif personelin seçeceğiniz personel ile değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.
Varsayılan Yap Varsayılan yap butonu ile aktif personeli varsayılan olarak belirleyebilirsiniz.
Personeli Sil Personeli sil butonu ile aktif personelin makine personelleri ekranından silinmesini sağlayabilirsiniz.

 

Makine Bakım Bilgileri

  • Makine bakım bilgileri alanı ile makineniz için bakım aralığını gün veya ay bazında belirleyerek makine bakım hareketlerini oluşturabilir , bakım tarihlerinden önce veya bakım tarihi geçmiş hareketler için sistemin belirlediğiniz kullanıcıları uyarmasını sağlayabilirsiniz.

Bakım Tanımları Bakım tanımları alanı makinenize yapılacak olan bakımları sistemde tanımlayabileceğiniz alandır.Bakımın tanımı, bakım aralığı( gün veya ay bazında belirlenebilir) ,makine bakımı ile ilgilenecek personel ve açıklama bilgileri eklenerek kayıt tamamlanabilir.
Bakım Hareketlerini Otomatik Olarak Oluştur

Bakım hareketlerini otomatik oluştur butonu ile belirtilen bakım aralığına göre bakım hareketlerinin otomatik olarak oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.

Son Bakım Tarihine Göre Güncelle Son bakım tarihlerine göre güncelle butonu ile belirtilen son bakım tarihinden sonraki bakımların otomatik oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.
Bakım Hareketleri Bakım hareketleri alanı ile her bakım hareketi için ayrı personel seçimi yapabilir , bakım hareketleri için maliyet oluşturabilir , isteğe bağlı açıklama bilgisi ekleyebilirsiniz.Bakım yapıldığında bakım yapıldı alanını evet olarak güncelleyerek geciken bakım hareketi olarak uyarı çıkmasını engelleyebilirsiniz.

 

Makine Bakım Uyarıları

  • Uyarıcı/Hatırlatıcı Ayarları(Mrp Makine Bakım) alanı kullanılarak makine bakım tarihinden ile ilgili uyarı verilmesi sağlanabilmektedir. 

  • Seçilen kullanılarda makine bakım tarihlerini kontrol ederek bakım tarihinden önce ve geciken bakım tarihleri için uyarı vermesi sağlanmaktadır.

 

Etiketler

Bu bilgi yararlı oldumu ?