GoBD Entegrasyonu (Almanya Vergi Sistemi Entegrasyonu)

Eklenme Tarihi : 05.03.2020
Görüntülenme Sayısı : 572

GOBD ENTEGRASYONU

 

GoBD entegrasyon sistemi Almanya vergi kanununa istinaden vergi dairesine program içerisinden çıktı alınarak, yapılan satış ve alış işlemlerinin, kdv detaylarının detaylandırılarak sunulmasıdır.  
 

Sunulan bu dosyalar  tarih aralığı verilerek CSV ile dışarıya dosya aktarıp veritabanında yapmış olduğunuz kayıtları, vergi memurunuzun istediği alanlara göre çıkararak  vergi beyanınızı teyit etmenizi sağlamaktadır. 

Bu sistem ERP,Restaurant,Hızlı Satış, Otel,Mobil Satış, Anlık entegrasyonu sağlanmış ve faturalandırılması yapılan E-ticaret sisteminizde bağlantılı olarak çalışacaktır. 

 

Öncelikle kurulum yapılırken, sistemin Almanca olarak kurulması gerekmektedir.   Minimum kurulum programları, Wolvox Kontrol Panel 8, Wolvox ERP 8 , Wolvox Veri Transferi 8  olmalıdır.
 

Yapılan kurulum adımları şu şekilde gerçekleştirilmelidir.

 

- Kontrol paneli öncelikli olarak kurulmalıdır. Kurulum Almanca seçilmelidir.  

 

- Ikinci adımda kuruluma devam edilmelidir. 

 

 

- Diğer adımda anlaşma ve sözleşmeler onaylandığı beyan edilmelidir. 

 


 

- Kurulum talimatları bölümü okunuldu ise devam edilmelidir. 

 

- Kurulum dosya dizini belirtilmelidir. 

 

- Karşımıza gelen ekranda, kontrol panelinin Almanya Vergi sistemine göre çalışması gerektiği (GOBD Entegrasyonuna) seçilmelidir ve kuruluma devam edilmelidir. 

 

 

- Son kontroller sağlandıktan sonra, ileri denilerek kurulum işlemi başlatılmalıdır. 

 

 

- Kurulum işlemi süreci;

 

- Kurulum işlemi bittikten sonra, diğer kurulumumuz olan Veri Transferi 8 programımız kurulmalıdır. 

 

 

- Aynı şekilde kurulum dili Almanca seçilerek aynı şekilde kurulum sağlanmalıdır. 

 

- Veri Transferi 8 ilk açıldığında karşınıza aşağıdaki şekilde gelecektir. (Şirket kaydı vs, tanımlanmış olmalıdır. ) Hilfe seçeneği tıklanarak, öncelikle lisanslama işlemi tamamlanmalıdır. 

 

 

- Lisanslama işlemi  aşağıda kırmızı çerçeve ile işaretlenmiş buton yardımı ile yapılmalıdır.  Veri Transfer içerisindeki lisans sistemi kontrol panelinden ayrı çalıştığı unutulmamalıdır. 

 

 

- Aşağıdaki gibi bir ekran bizleri karşılayacaktır.  Numaralandırılmış alanların açıklaması için resmin altındaki listeyi okuyabilirsiniz. 

 

1  Alınacak verinin başlangıç  tarihinin verilmesi gereken alandır. 

2  Alınacak verinin bitiş tarihinin verilmesi gereken alandır. 

3  Çıktısı alınacak excel dosyasının ayracının belirlenmesi gereken alandır. 

4  Wolvox içerisindeki tabloların listesinin bulunduğu alandır. İstenen verilere göre buradan tablo seçimi yapılması zorunludur. 

5  Filtrelenebilecek tarih alanlarının bulunduğu ekrandır, hangi tarihe göre filtre alınacaksa buradaki alandan seçimi yapılmalıdır.  Örnek (Fatura tarihine göre değil vadesine göre çıktı alınabilir...)

6  Seçenek 4 içerisinde seçilmiş tablo içeriğinde alınacak veri alanlarının listesidir.  Bu alandan istenen kısımlar seçilebilmektedir.  (KDV_ORANI,Hesaplanan_KDV vs..)

7  Tüm seçimler sağlandıktan sonra, "dışarıya aktar" butonudur.  Verilerin çıktsını dışarıya aktarır. 

8   Tablo alanlarınız noktalı virgül içeriyor ise bu kısmı işaretleyebilirsiniz. (Ayraç ile bağıntılı çalışmaktadır.)

 

Aktarım sağlandıktan sonra dosyalarınız, WOLVOX8 klasörünüzün bulunduğu dizinde  WolvoxVeriTransfer  klasörünün altında, GOBD klasöründe olacaktır. Bu alanda tarih ve saate göre isimlendirerek sizlere çıktıyı klasör halinde verecektir. 

Bu bilgi yararlı oldumu ?