AKINSOFT Programlarında Joker Karakter Özelliği

Eklenme Tarihi : 15.11.2014
Görüntülenme Sayısı : 5563


1- Kullanımı Hakkında

               AKINSOFT Programlarında joker karakter özelliğinden faydalanarak kayıtlı olan verilerinizi daha kolay sorgulayabilir, özellikle Türkçe karakter kullandığınız kelimelerde, karakterleri joker olarak belirleyip hızlı bir şekilde tespit edebilirsiniz.

 


               Program içerisinde sorgulama yaptığınız alanlarda "F7" kısayolu ile eriştiğiniz "Filtre Düzenleme" menüsünü kullanabildiğiniz tüm alanlar için bu özellikten faydalanabilmektesiniz.

2- Çalışma Şekli

               Joker karakter giriş özelliği belirttiğiniz joker karakterleri programın herhangi bir karater olarak algılayıp sorgulamaları hızlandırmaktadır. Çalışma yapısını bir cari kartını baz alarak inceleyelim.

               Carinizin adı Ümit olsun. Carinizi kaydederken adı alanına Ümit, Umıt, Umıt,  Umit v.b. yazmış olabilirsiniz.

 

 

 Örneğin adı alanında F7 tuşuna basınız.

 

 

 

Açılan ekranda "Joker Karakter" butonuna basarak "Kriter" alanına U, u, Ü, ü, ı, i, I, İ harflerini aralarına enter koyarak ekleyiniz.


               Bu işlem sonrasında program Ümit ismini sorgularken içerisinde yer alan joker karakterleri tespit edip bu karakterleri herhangi bir karakter olarak algılayacak _m_t şeklinde sorgulama yapacaktır. Yani sizin kaydettiğiniz Ümit, Umıt, Umıt,  Umit v.b. sorgulanırken _m_t olarak sorgulanacağından kişiyi tespit etmeniz çok daha kolay hale gelecektir.

               Aynı yöntemi kullanarak filtre düzenleme yapabildiğiniz tüm sorgulamalarda joker karakter girebilirsiniz.

 

 

Bu bilgi yararlı oldumu ?